İşte Japonya'nın görünmez savaşçısı!

İşte Japonya'nın görünmez savaşçısı!

Radarın pabucunun dama atılmasına 1 adım daha yaklaşılıyor...

Japonya gelecek ay yeni savaşçısını test uçuşuna çıkaracak ve "kimsenin dikkatini çekmemesini" umuyor. Tam olarak kimse olmasa da hedeflenen görsel gösteri ve kısa bir radar biplemesi. Yıllar boyu süren çalışmalar sonucunda Mitsubishi Advanced Technology Demonstrator-X, yenilenen adıyla X-2, Japonya'nın modernize olan sadık ordusuna uyum sağlamak üzere dizayn edildi.

Birçok yorumcuya göre X-2 radardan kaçabilen savaş uçağı birçok fonksiyonuyla Amerika'nın X-47B modeline benziyor. ABD görünmez savaş uçaklarından biri olan F-35'i ihraç etmeye her ne kadar istekli olsa da bu alanda kendilerine üstünlük sunan F-22yi tekelinde tutmaya devam ediyor. Japonya'ya göre ise bu üstünlüğü yıkmanın, hava muharebe güçleri sıralamasında belki de başı çekmek için tek çözüm yerli üretim yapmalarından geçiyordu.

Gelelim X-2'ye. F-22 gibi 2 motoru var, yaklaşık olarak 14 metre uzunluk, 4.5 metre yükseklik ve 9 metre kanat açıklığına sahip. Gizliliği radardan yayılan radyo dalgalarını absobe edici materyallerin kombinasyonundan ve absorbe edilemeyen dalgaların radar alıcısından uzağa yansıtılmasında rol oynayan gövde tasarımından gelmektedir.

Ne yazıkki ham ölçümlerden fazlasını öğrenmek için X-2'nin uçuş testlerini beklemek zorundayız. Uçak henüz gelişim aşamasında ancak eğer testlerden başarıyla geçerse ABD, Rusya ve Çin'den sonra Japonya başarılı bir görünmez savaş uçağı olan 4.ülke olacak.

Çeviri: Alperen Furkan ÇAKIR