Kalp krizi 12 dakikada öldürür

Kalp krizi 12 dakikada öldürür

Acil müdahalenin hayati önem taşıdığı bir rahatsızlık olan kalp krizinde kişiye müdahale edilmezse 12 dakika içinde hayatını kaybedebiliyor.

Kalp krizi sebebiyle her yıl binlerce insan hayatını kaybediyor. Ölümlerin en büyük sebebi ise acil müdahalenin gecikmesi.

Kalp krizi esnasında acil müdahalede nasıl bir yol izlenmesi hakkında konuşan Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Vural, yaşam kurtarma zincirinin 3 aşamasını anlattı.

Ani kalp durması sonucunda kişinin yere yığılmasının ardından izlenecek yaşam kurtarma zincirini anlatan Kardiyoloji Uzmanı ve Doç.Dr.Vural, ''Bu zincirin ilk halkası derhal 112'yi aramaktır. Çünkü her geçen dakika o kişinin yaşama şansı yüzde 10 azalır. Krizden 3 dakika sonra kişinin beyin ölümü, 6 dakika sonra ağır beyin hasarı başlarken, 12 dakika müdahale edilmezse kişinin ölümü gerçekleşir. Bu durumda 112'yi aramak çok önemli, 112 yoldayken de temel yaşam desteği uygulamak gerekiyor. Bu noktada yaşam zincirinin ikinci aşaması olan kalp masajı uygulanmalıdır.

Üçüncü aşama olarak ise elektroşok cihazları kullanılıyor. Bu cihazlar artık her vatandaşın kullanacağı şekilde basite indirgenmiş durumda, bunun için özel cihazlar geliştirildi'' dedi. Kalp masajı ile beyin gibi hayati organlara kan pompalandığını belirten Vural, ''Bu şekilde beynin 3 dakika yerine 20-30 dakika daha faaliyetini sürdürmesi sağlanarak ambulansa zaman kazandırılıyor. Elektroşok cihazı olduğunda ise kalp yeniden çalıştırılıyor, o kişi yeniden nefes alabiliyor ve dolaşımı yeniden çalışmaya başlıyor. O nedenle bu cihazlar hayati önem taşıyor'' ifadelerinde bulundu.

Türkiye'de kalp krizi anında hayatta kalma oranı yüzde bir

Ani kalp durmasından hastane dışında her yıl 100 bin kişinin yaşamını yitirdiğini söyleyen Doç. Dr. Mutlu Vural, ''Kalp krizi anında, ülkemizde hayatta kalma oranları yüzde 1'in altında. Ama yaşam kurtarma zincirini güçlü bir şekilde uygulayan ülkelerde örneğin Amerika'da bu oran daha yüksek. Bir kişi yere yığılmışsa yanında kalp masajı yapmayı bilen, elektroşok cihazı bulunan ve bunu uygulamayı bilen biri varsa o kişinin hayatta kalma şansı şuanda yüzde 30. Hedeflenen oran ise yüzde 60. Bizde ise bu oran yüzde 1 civarında'' diye konuştu.