Kerkük'teki Osmanlı yadigarımız yıkıldı

Kerkük'teki Osmanlı yadigarımız yıkıldı

Irak'ın Kerkük kentinde kaderine terk edilen ve ihmal edilen tarihi Osmanlı Kışlası'nın bir bölümü şiddetli yağmur sebebiyle yıkıldı.

Irak'ın Kerkük kentinde Osmanlı döneminde inşa edilen ve 153 yıllık tarihe sahip "Osmanlı Kışlası'nın" bir bölümü aşırı yağışlardan dolayı yıkıldı.

Kerkük Tarihi Eserler Müdürü Eyad Tarık, yaptığı açıklamada, "Osmanlı Kışlası'nın bir bölümü dün gece geç saatlerde yıkıldı. Uzun zamandan beri kaderine terk edilen ve ihmal edilen kışla dün aralıksız yağan sağanak yağışa dayanmadı ve üç kümbeti ile sütunları yıkıldı. İki haftadır yetkililere çağrıda bulunduk ancak cevap alamadık" ifadelerini kullandı.

Kışlanın tamamen yıkılması önlenebilir

Kışlanın diğer bölümlerini kurtarmak için hala umutların olduğunu aktaran Tarık, ''Buradan tüm kurum ve kuruluşlara bir kez daha sesleniyoruz, lütfen yardım edin. Bir tek Osmanlı kışlası değil Kerkük Kalesi içerisinde en az 60 kadar tarihi ev halen ayakta ancak ihmalkarlıktan dolayı büyük bir bölümü yıpranmış durumda. Eğer bu şekilde devam ederse, birer birer yıkılıp gidecekler'' değerlendirmesinde bulundu.

Kerkük halkı duruma tepkili

Osmanlı Kışlası'nın Kerkük'ün tarihi olduğunu ve korunması gerektiğini vurgulayan genç aktivist Ömer Begoğlu, ''Yıllardır Kültür Bakanlığı ve idari sorumlular, kışlanın korunması için herhangi bir çalışma yapmadı. Halk olarak bu durumdan hiç memnun değiliz. Buraları bir an önce kurtarın'' çağrısında bulundu.