Kılıçdaroğlu'nun listesinde 29 isim PM dışı!

Kılıçdaroğlu'nun listesinde 29 isim PM dışı!

CHP'nin 35. Olağan Kurultayı'nda partinin en üst karar organı olan PM ile YDK'nın üyeleri belirlenirken, genel başkanlığa yeniden seçilen Kılıçdaroğlu'nun listesinden 29 isim PM dışında kaldı.

 

CHP'nin 35. Olağan Kurultayı'nda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeniden genel başkan seçilmesinin yanı sıra, partinin en üst yönetim organı olan Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri de belirlendi.

Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kurultayın ilk gününde, Kemal Kılıçdaroğlu'nun tek aday olması nedeniyle heyecansız bir başkanlık seçimi yaşandı.

PM ve YDK seçimlerinin yapıldığı 17 Ocak Pazar günü başlayan çalışmalar ise çarşaf liste uygulanması ve çok sayıda aday bulunması nedeniyle 18 Ocak Pazartesi sabah saatlerine kadar sürdü.

CHP'de 60 kişilik PM için 462, 15 kişilik YDK için ise 103 kişi yarıştı. Kayıtlı bin 275 delegenin oy kullanması için salonda 24 sandık hazırlandı. PM'nin sayım ve döküm işlemleri 6 saat süren seçimlerinde, bin 228 delege oy kullandı. Bu oylardan bin 77'si geçerli sayılırken, 151'i geçersiz kabul edildi.

Kurultay'da seçimler çarşaf liste yöntemi ile yapılırken, "Örgüt Anahtar Listesi" adı altında hazırlanan listenin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun listesi olduğu belirtildi.

Seçimlerde Bilim Yönetim ve Kültür Platformu'nun üyeleri de belirlendi.

YDK seçim sonuçlarına Uğur Bayraktutan 539, Saniye Barut 519, Ahmet Ersen Özsoy 484, Şehrazat Mercan 464, Gülsüm Filorinalı 434, Ali Hikmet Akıllı 422, Turan Aydoğan 421, Mahir Polat 404, Selahattin Emre 360, Mustafa Serdar Soydan 345, Hüseyin Aydoğdu 332, Sezgin Kaya 321, Ahmet Zeytünlü 312, Süleyman Bülbül 308 ve Celal Çelik 292 oy aldı.

Bu sonuca göre, mevcut CHP YDK Başkanlığını yürüten Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan en fazla oyu alan isim oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre, Kılıçdaroğlu'nun işaret ettiği anahtar listedeki YDK adaylarının tamamı seçildi.

PM İÇİN BÜYÜK YARIŞ

Kurultayın, sonucu en merakla beklenen yarışı ise PM üyeliklerinde yaşandı.

Çarşaf liste yöntemi sonuca ilişkin tahminlerin zor olduğu bu yarışta, mevcut genel merkez yönetiminde bulunan bazı isimler yeni PM'ye giremedi.

"Örgüt Anahtar Listesi" adı altında delegeye sunulan ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun olduğu belirtilen listenin dışından 23 isim PM'ye girmeyi başardı. Kılıçdaroğlu'nun listesinden 29 isim PM dışında kaldı.

EN FAZLA OYU SELİN SAYEK BÖKE ALDI

Seçimlerde en fazla oyu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke 691'le aldı. Böke'yi 603 oyla eski milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanlarından Erdal Aksünger, 595 oyla da Mersin Milletvekili Fikri Sağlar izledi.

GÜRSEL TEKİN LİSTE DIŞI!

Merkez Yönetim Kurulu üyelerinden Gürsel Tekin 245 oyla 86'ncı sırada yer alırken, Faik Öztrak 259 oyla 77'nci sırada, Enis Berberoğlu 241 oyla 90'ıncı, Seyhan Erdoğdu 217 oyla 97'nci, Nihat Matkap 277 oyla 67'nci sırada yer alması nedeniyle liste dışı kalan isimler oldu.

BEKAROĞLU DA PM'YE GİREMEDİ

Mehmet Bekaroğlu da Bilim Yönetim ve Kültür Platformu'nda 378 oyla 12'nci sırada kalarak PM'ye giremedi.

Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Ankara milletvekilleri Necati Yılmaz ve Aylin Nazlıaka, İstanbul milletvekilleri Eren Erdem, İlhan Cihaner, Ali Özcan, Gamze Akkuş İlgezdi, Aykut Erdoğdu ve Kadir Gökmen Öğüt, eski RTÜK üyesi Ali Öztunç, Ergenekon Davası'nda tutuklanan Teğmen Mehmet Ali Çelebi, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, 25. Dönem Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, eski Ordu Milletvekili İdris Yıldız, eski Milletvekili Hakkı Akalın, Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, eski MYK üyesi Yıldırım Kaya, eski Milletvekili Berhan Şimşek, Mehmet Yula, eski PM üyesi Yaşar Seyman, Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde yer almamasına rağmen PM'ye girmeyi başardı.