1. YAZARLAR

  2. SHENI HAMID/Londra

  3. Kirli para aklamanın bazı temiz yolları -3-
SHENI HAMID/Londra

SHENI HAMID/Londra

Avrupa ve Londra Temsilcisi
Yazarın Tüm Yazıları >

Kirli para aklamanın bazı temiz yolları -3-

A+A-

Yeryüzünde gerçekleştirilecek en iyi yatırımın ‘yeryüzü’ olduğunu belirten 32. ABD Başkanı Roosevelt, gayrimenkulün, sağduyuyla satın alınılan ve makul bir özenle yönetilen, dünyanın en güvenli yatırımı sayıldığını da hatırlatmıştır.

Pek çok devletin yaylımcılık felsefesi özüne işlemiş bu bilincin, konumuz itibarıyla yani, gayrimenkul kullanımının ‘kirli para aklama teknikleriyle’ bile değerlendirilebildiğini görebiliriz. Özellikle, mülk fiyatlarının manipüle edilmesi, mülkiyetin gizlenilişi ve yasadışı yoldan edinilmiş bazı kazançların piyasaya sürülüş safhaları günden güne artan popülerlik kazanmaya devam ederken...

 

Gelelim Emlak Kullanımı Vasıtasıyla Para Aklama Örneklerine…

Pek çok kanunsuzun tercih ettiği en basit adımlar arasında ve bir mülkün satın alınması sırasında dikkat çekebilir faaliyetleriyle suçlu, ‘satın alma fiyatının düşük bir miktarını gösteren resmi satış belgeleri oluşturabilecek; -fakat söz konusu mülke dair, gerçekte kararlaştırılmış daha yüksek rakamlı ödeme miktarını dengeleyebilmek niyetiyle ise- asıl satın alma fiyatının diğer bölümünü nakit olarak “masanın altından” sağlayabilecektir.

Yine aynı niyetle,

-Sahip değiştirdiği gösterilmiş bir mülk üzerinde, tadilat amacıyla gerçekleştirilmiş ‘sözde’ ödemelerin sıralanması,

-Şahsın, kendisi için kiraladığına dair işaret ettiği bir evin, kira tutar karşılığını nakit olarak ödemesi ama, söz konusu ödemelerin asla belgelendirilmemesi,

-Üçüncü şahıs adına veya suçlu adına kiralanabilir lüks evlere dair nakit parayla ödenen kiralar,

-Offshore bir şirkete emlak mülkü satmak (ki böyle bir işlemle, gerçek piyasa fiyatından çok daha yüksek belirlenmiş bir fiyat için, görünüşte meşru sermaye kazancı yaratılacaktır),

-Piyasa değerinin üzerindeki bir fiyat karşılığında, üçüncü bir tarafa emlak mülkünün satılması (üçüncü tarafın nakit farkı iadesi sonradan gerçekleştirilirken; aynı zamanda görünürde yasal bir sermaye kazancı yaratılacaktır).

 

Mülkiyetin Gizlenmesi Mevzusu…

Bu bağlamda kirli para aklayıcısı, varlıklarını, servetini veya satın alma niyetini finanse etmek için kullanılan fonların kaynağını gizlemeye çalışacaktır. Örneğin, farklı bir ülkedeki tanıdık ya da akraba, illegal fonlarla edinilmiş gayrimenkulün kayıtlı sahibi olarak kullanıla bilinirken; asıl suçlu anonim kalmayı başarabilecektir.

Dahası, bazı noterler veya avukatlar tarafından idare edilen üçüncü şahıs banka hesapları veya güven hesapları bile, paranın kökenini gizlemek için kullanıla bilinmektedir. Burada, olağandışı finansmanlar; fonların olağandışı akışı; olağandışı kredi sağlayıcısı; alışılmamış -yani, daha evvel hiçbir kayıtta varlığı görülmemiş- borçlu; olağandışı kredi anlaşması; olağandışı finansman sonucu… gibi işlemler, mülkiyetin gizlenilişine dair pek çok soru işaretine yol açabilecektir.

 

Nakit Üzerindeki Özel Göstergeler...

Uyuşturucu kaçakçılığı, insan kaçakçılığı, silah kaçakçılığı, hırsızlık, rüşvet, yatırım sahtekarlığı ve vergi dolandırıcılığı başta olmak üzere pek çok suç çeşidi maalesef, büyük miktarlara rastlayacak nakit dönüşümleri yaratabilmektedir. Malum uygulamalar sırasında ise suçlular arasındaki ödemeler de genelde nakit olarak yapılacak ve sonuç itibariyle suçlu, elindeki tüm kirli parayı aklayabilecektir.

Böyle bir safhada örneğin, hayali kredilerin oluşturulması veya farklı ülkelerdeki vergi kuralları esnekliğinden faydalanılarak ‘vergilerin ödenebileceği meşru satış makbuzlarının ya da yasadışı fonların meydana getirilmesi’ belirgin taktikler arasında sıralanmaktadır.

Yine aynı doğrultuda:

Alışılmadık ulaşım yöntemleriyle gerçekleştirilen nakit taşımacılığı; nakdin kökenine dair beyan edilen eksik veya kısmen yanlış yapılmış açıklamalar; nakit sahiplerinin geçmiş yaşam tarzlarına rastlamayan ülkelerde edinilmiş nakitler; lüks ürünlere dair harcanan yüksek meblağlar ile ürünlerle alakalı belge eksiklikleri meşruluk yönünde pek çok soru işaretini akla getirebilecektir.

İlaveten,

-Olağandışı bir sektörde beliriveren ve o sektöre yönelik hiç beklenilmeyen nakit cirolarının gösterimi,

-Tanımlanamayan müşterilerden sağlanılmış nakit ciroları ya da yine, tanımlanılmamış müşteri satışlarında büyük artışların yaratılması,

-Mevduat veya nakit olarak yapılmış tasfiyeler,

-Satış olarak kaydedilmemiş nakit mevduatları,

-Yurtdışı kredilerinin nakit ve yerel para cinsinden alınması ve bu krediyi/borcu veren yabancı/yurtdışındaki iş sahiplerinin, krediyi kabul eden şahsın hesabına yüksek oranda nakit yatırması,

bazı illegal aktivitelere rastlayacak örnekler arasında sıralana bilinir.

 

Uluslararası Ticarete Dayalı Para Aklama…

Bu başlık altında, fazla veya düşük faturalandırma vasıtasıyla ‘ithalat ile ihracatın aşırı ya da düşük değerlemeleri yapılarak, sermaye, mal ve para akışı meydana getirilmektedir’. Hatta, faturada belirtilen mallar, gerçekte ithal/ihraç edilmiş bulunmasalar bile.

-Birden fazla faturalandırma yöntemindeyse, aynı mallar için birden fazla fatura kesilmektedir.

-Hayali işlemler: Bu kapsamdaki faaliyetlerde, söz konusu mallar asla teslim edilmez veya bahsi geçen hizmetler asla gerçekleştirilmez. Öte yandan, ifade edilmiş işlemlere dair, eldeki bir fatura ile para transferi yapılır.

-Sıra dışı fiyatlandırma: Ürünün beyan edilen değeri ile piyasa değeri arasındaki büyük fark ya da ürünün sigortalı değeri ile fatura değeri arasındaki büyük fark; ekonomik gerekçeler desteklemeksizin üçüncü tarafa yönelik komisyon ödemeleri gibi vb. misaller, olağandışı bir finansman ayarlamasına işaret edebilmektedir.

Borç Geri Ödemesi…

Söz konusu uygulama çok iyi bilinen ve bu alanda en sık rastlanılır kara para aklama faaliyetidir. Bu düzenlemeyle, şahıs, dışardan görülemeden, kendi nakit cezalarını geri ödünç alabilecektir.

 

Kanun ve Denetleme...

Kirli para aklama faaliyetlerine dair, uluslararası alanda uygulanan kanunlar, her ülkenin kendi sınırları dahilinde belirlenmiş yerel yasalarla da senkronize vaziyette işlemektedir.

Bu alanda hareket etmek ya da konuyla alakalı herhangi bir suçluya yardım ve tavsiye sunmak; malum suçlunun, yasadışı parasını -geçici bir süreliğine bile olsa- muhafaza etmek, hesaba almak, gizlemek; bahis konusu paranın yatırımını yapmak, transfer etmek; suçlu veya şüpheliye konuya dair asistanlık sağlamak; illegal konuya yönelik bilgi sahibi bulunulduğu halde, yasal mercilere haber vermemek; dolayısıyla, yazı dizimizde vurguladığım faaliyet özetlerinin herhangi bir aşamasında dahi yer almak gibi yanlışlıklar, kanuna aykırı sayılmaktadır. Akabinde, işlenildiği ispatlanmış suçun derecesine göre suçlu, süresi, on dört yıl hatta daha fazlasına bile uzanabilir hapis cezasına mahkum kılınabilecektir.

 

Öte yandan, tüm bunların dahilinde unutulmaması gereken asıl unsur ‘Demokrasi, eşitlik, finans/ekonomi kontrolü ile adalet uygulamalarının’ kişi, kurum ve kuruluşların ‘tarafsızlıkla’ denetlene bilinirlik sürecine dayanılarak sağlanacağıdır.

 

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.