1. YAZARLAR

  2. MEHMET ALİ KULAT

  3. Kitlesel etkiye sahip seçmen grupları
MEHMET ALİ KULAT

MEHMET ALİ KULAT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kitlesel etkiye sahip seçmen grupları

A+A-

Yaptığımız kamuoyu araştırmalarında uzun süredir kitlesel talep olarak karşımıza çıkan sorunlardan biri olan TAŞERON İŞÇİYE KADRO konusunda nihayet önemli bir adım atıldı ve sorun çözülüyor. İlk etapta 450.000 den fazla kişiye kadro veriliyor. Yarınlarından emin olmaksızın her gün diken üzerinde işten atılma vs. korkusu yaşayan yüzbinlerce kişinin iş hayatı devletin güvencesi altına alındı. Bu durumun doğrudan etkileyeceği kişi sayısı "çekirdek aile bazlı" baktığımızda 2,5 milyon seçmen demektir. "Dolaylı etki" anlamında ise yaklaşık Türkiye seçeninin % 10 luk kısmını pozitif anlamda ilgilendiren bir karar. Üstelik bu kararla muhalefetin elindeki önemli bir argüman olan "taşeron işçiye kadro" söylemi alınmış oldu.

Ülkemizin kaderinde önemli bir yere sahip 2019 seçimleri öncesi Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; hem uzun yılların eseri yığılmış milletimizin kitlesel sorunlarını çözmek hem de 2019 seçimlerine daha avantajlı girmek için bir kaç önemli adım daha atmalıdır.

Bu konulardan biri ülkenin kangrenleşen ADALET sorunu... Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "adalet yürüyüşü" dahil muhalefetin elindeki önemli bir argüman olarak da adalet ciddi bir sorun. 5000 den fazla FETÖCÜ hakim ve savcının görevine son verilmesiyle bir yandan temizlik yapılırken öte yandan yargının ağır yükü daha da ağırlaştı. Doğrusu başta siyasi iradenin temsilcisi Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL ile Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü CİRİT bu sorunu çözme adına yoğun bir tempoyla çalışıyorlar.  Bu konuya Cumhurbaşkanı ve hükümetin yoğun ilgisi sonucu ARABULUCULUK, iSTİNAF Mahkemeleri vb. düzenlemelerle yargının bozuk terazisi düzeltilemeye çalışılıyor. Ancak çoklu nedenlerle konu kısa vadede çözülmesi zor bir konu. Yine de "Hükmün Açıklamasını Geriye Bırakma" da 2 yılı 3-4 yıla çıkarma, bazı suçlarda suçun vasfını değiştirme, şartlı tahliye sisteminde ve ceza infaz sisteminde yapılacak bazı düzenlemeler vb. adalet sistemini taoptan düzeltmese de binlerce mağdurun sorununun ivedi çözümüne katkı sağlayacaktır.

Tabii ki aslolan suça giden kapıların kapanmasıdır. Bu anlamdaki bazı düzenlemeler toplumun çoğunluğunu ilgilendiren adalete güveni ve kangren olan bir sorunu çözmede faydalı olacaktır. Bu durum 2019 seçimlerine en pozitif etki edebilecek adımlardandır.

Bedelli Askerlik konusu devam eden yurt içi ve sınır ötesi operasyonlar nedeniyle toplumsal kırılmalara neden olmadan, gerekçesi iyi anlatılarak, oradan gelecek gelirin yine savunma sanayinde kullanılacağına ve profesyonel askerlik sürecine katkısı vurgulanarak, bedelli için yaş sınırı ve mali yükümlülük abartılmadan çıkarılırsa; genç seçmen arasında maalesef hedeflediği yerin çok gerisinde kalan Ak Parti için ciddi bir kitlesel destek oluşacaktır. Ancak; asla "zenginin çocuğu parasını verip gitmez fakirin ki savaşta ölür" algısına sebep olmadan bu toplumsal sorun milletin vicdanında da karşılık bulacak şekilde çözülmelidir. Konunun doğrudan muhataplarının % 2 lik orana; dolaylı muhataplarının ise % 5 ler civarında olduğu unutulmamalıdır.

Yaştan Dolayı Emeklilik bekleyenlere yönelik de "işçi, işveren, kamu, sendikalar vd. paydaşlarla" iyi bir müzakere sonucu Sosyal Güvenlik Sistemini ciddi bir zarara uğratmadan çözüm yolları aranmalıdır. Seçime doğrudan etkisi % 1-2 civarında kitlesel karşılığı olan bir konudur.

Bir diğer kitlesel etki alanı da; Kamu Kurumlarının "genç üniversite mezunlarına kadro açmasının" toplumsal karşılığı yadsınmamalıdır. Öyle ki bazı bölümleri bitiren gençler tahsil aldıkları alanın özelde karşılığının olmaması, kamunun da personel almaması ile perişan durumdadır. Bunlara yönelikte düzenlemelere yoğunlaşılmalıdır.

Şu an için Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 50 + 1 için Ak Parti + MHP hesabı yapanlar bilsinler ki bu ve benzeri "kitlesel karşılığı olan düzenlemeler" yapılır; yapılanlar vatandaşa doğru anlatılabilirse 2019 da Ak Parti ve Cumhurbaşkanı için risk görenler; Ak Parti ve Cumhurbaşkanı açısından beklentilerin ötesinde kolay bir seçim sonucunu göreceklerdir.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum