KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu Ankara'da

KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu Ankara'da

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ömer Kalyoncu’yu resmi törenle karşılıyor.

Başbakan Ömer Soyer Kalyoncu, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun resmi davetiyle ilk resmi ziyareti için Ankara’ya vardı.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak; Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanı Kutlu Evren, Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali’nin de eşlik ettiği Başbakan Kalyoncu, Ercan Havalimanı’nda TAK ve BRTK’ya yaptığı açıklamada, Başbakan Davutoğlu ile Kıbrıs sorununa barışçı bir çözüm bulunması için devam eden müzakere süreciyle ilgili görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi.

Kalyoncu, bu yıl içinde kalıcı bir anlaşmaya varılabilmesi için müzakere sürecinin nasıl desteklenebileceğiyle ilgili konuları da ele alacaklarını kaydetti.

Başbakan Kalyoncu, Ankara’da bugün “Türkiye ile KKTC Hükümetleri Arasında Su Temini ve Yönetimine İlişkin Hükümetler Arası Anlaşma”ya imza koyacaklarını da ifade etti.

24 Şubat’ta Türkiye hükümetiyle varılan anlayış birliği ve 25 Şubat’ta ekiyle birlikte Bakanlar Kurulu’nca onaylanan anlaşmanın ülke su kaynaklarının zenginleştirilmesi, suyun etkin kullanımı ve ülke refahının artırılması için son derece önem taşıdığını vurgulayan Başbakan Ömer Kalyoncu, “Barış suyunu ileride Rum tarafıyla da paylaşmayı arzuluyoruz” dedi.

Ekonomik konular

Kalyoncu, TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile iki ülke arasında ekonominin de içinde bulunduğu diğer konuları da ele alacaklarını ifade ederek “Kendi ayakları üzerinde duran bir ekonominin tesis edilmesi ve olası bir anlaşmada rekabet edebilirliğimizin artırılması için gerekli reformların yapılabilmesi amacıyla destek talep edeceğiz” diye konuştu.

Başbakan Kalyoncu ve heyetini Ercan’dan Maliye Bakanı Birikim Özgür ile öteki yetkililer uğurladı. Esenboğa’da ise Dışişleri Bakanlığı Kuzey Doğu Akdeniz Genel Müdür Yardımcısı Murat Başçeri, Protokol Vali Yardımcısı Emin Alıcı, KKTC Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut, Protokol Dairesi yetkilileri karşıladı.