Kollarını yeniden hareket ettirebilmesi 'aileyi umutlandırdı'

Kollarını yeniden hareket ettirebilmesi 'aileyi umutlandırdı'

Sivas'ta yediği eriğin nefes borusunda kalması nedeniyle bir süre beynine oksijen gitmeyen ve yatağa bağımlı halde yaşamını sürdüren 3,5 yaşındaki Aslıhan Cücen, GATA'da gördüğü 2 aylık tedavinin ardından tepki vermeye başladı.

Sivas'ta, yediği eriğin boğazında kalması nedeniyle bir süre beynine oksijen gitmeyen ve 8 aydır yatağa bağımlı yaşayan 3,5 yaşındaki Aslıhan Cücen'in kollarını hareket ettirmeye başlaması, yeniden konuşabilmesi konusunda ailesini umutlandırdı.

Orhangazi Mahallesi'nde oturan ve 8 Haziran'da komşularının bahçesinden topladığı erikleri evde yerken, bir tanesinin nefes borusuna takılması sonucu beynine bir süre oksijen gitmeyen ve doktorların eriği çıkarmasının ardından yürüme ve konuşma yetisini kaybeden küçük Aslıhan, tedavilere cevap vermeye başladı.

Anne Firdevs Cücen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aslıhan'ın tedavi sürecinin ardından genel durumunda ilerleme sağlandığını belirterek, kızının daha önceleri burnundan beslenmesine rağmen şuanda karnına takılan sondayla beslenmeye başladığını söyledi. Kızının Ankara'daki Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) tedavi görmesine vesile olan Sivas milletvekillerine teşekkür eden Cücen, "Çok rahatlama oldu, kasılmaları azaldı. Gün geçtikçe gülmeye başladı. Bizi bildiğinden değil ama kendi kendine gülüyor artık. Hareket yaptırdıkça ağlamıyor, rahat hareket yaptırıyorum" dedi.

Cücen "Her şeyden önemlisi yeniden anne demesi. En son 'anne' demişti, yine 'anne' ve 'acıktım' demesini istiyorum. İnşallah 'anne' kelimesi ile başlar ve devamı gelir. Gereken tüm tedaviler yapılır ve gelişmeler olur" diye konuştu.