1. YAZARLAR

  2. SHENI HAMID/Londra

  3. Korkma! Sönmez bu ocak...
SHENI HAMID/Londra

SHENI HAMID/Londra

Avrupa ve Londra Temsilcisi
Yazarın Tüm Yazıları >

Korkma! Sönmez bu ocak...

A+A-

Pensilvanya'da leblebi satan bakkal "Fethullah Efendi"den tutunuz da, Almanya'da irticacı pansiyonları işleten "Angela Teyze"ye kadar, dünyanın bazı sivrileşmiş uçlarında dediler ki; “Eğer Erdoğan referandumdan sonra başkanlığı ele geçirirse, Türkiye, ekonomik bunalıma düşer.”

Fakat sağda solda boş boş çınlayarak, memleketim insanının başını ağrıtmaktan başka hiçbir işe yaramayan iç ve dış hattaki bu menfaatçiler, 16 Nisan referandumundan sonra yaş tahtaya bastıklarını da bir kez daha anladı.

Kısaca özetlemek gerekirse, Türkiye'de henüz kabul edilmiş Başkanlık sistemi, dünya finans camiasında tedirgin ama olumlu bir dalgalanma yaratılmasına sebep oldu. Bu safhada beklenecek şu ki; yeni politik sistemin rayına oturması biraz zaman alacağı için, ülkedeki özel sektör çalkantılı bir finans süreci içerisine girecektir.

Böyle bir senaryo, her ne kadar kısmen mümkün de olsa, Türk halkının yitirmemesi gereken çok sağlam bir iman var artık: Başkan Erdoğan'ın çelik bileği, ne vatani ne de milleti hayal kırıklığına uğratacaktır! Çünkü böyle bir geçiş sürecinde, ülkedeki yeni politik sistemin akışı düzenli bir raya oturuncaya değin 'özel ve kamu sektörü arasındaki finans dengesini koruyabilmek niyetiyle, iktidar, kamu sektöründeki sarsılmaz sağlamlığı kullanarak, özel sektörü de destekleyecek ve durum ne olursa olsun devlet, ülkedeki yatırımların devamlılığını garantileyecektir.'

Kısa bir süreliğine de olsa böyle bir geçiş sürecinde, yerli ve yabancı yatırımcılar Türkiye'de yapacakları ekonomik girişimleri ihtiyatla değerlendirirken, hepimizin kabullenmesi gereken ihtimal şu olmalı: Turizm, ulaşım, yapılaşma ve emlak sektörü kısa bir sure için yavaşlama dönemine geçebilir. Fakat bu alandaki ilerleme asla durmayacaktır. Çünkü hükümet gerektiğinde, sağlıklı bir ekonomik denge sağlayabilmek amacıyla, ülkenin devlet rezervlerini serbest piyasaya sürecektir. Buna ilaveten, Türkiye' deki hükümet desteğine sahip bankalar güçlerini daha da sağlamlaştıracak, hatta tüketici aktivitelerini cesaretlendirecek ve ülkede genel ekonomik genişlemeyi pekiştiren ana bir etken olacaktır.  Kamu ve özel sektör arasında dayanışma sağlayacak böyle bir durum, Türkiye'deki genç çoğunluğa yeni iş imkanları dahi yaratacaktır.

Özellikle belirtmek gerekirse, daha da iddialı bir atılım ile, Türkiye'de iktidar,  2023 yılında 100 Milyar Dolarlık altyapı yatırımında bulunmayı planlamaktadır. Dahası, bu niyetle hükümet, ülke kalkındırılması alanında kullanılması planlanan 470 Milyon Dolar değerindeki özel yatırımcı borçlarının yüzde 85'ini destekleyeceğini, sigortalayacağını ve güvence altına alacağını dahi vurguladı.

Kısacası, iç ve dış topraklarda yerli yersiz gürültü yapan bazı düzen bozucular, istediği kadar karalar çalmaya çalışsın ülkemizin başına ama şunu bilsinler ki; bu kara senaryonun mayası Türkiye'de asla tutmaz! Çünkü, dünya haritasındaki cografi konumun getirdiği küçümsenmez avantajı, politik alanda henüz kazanılmış demokratik bir zafer ve vatandaşın menfaatini gururla destekleyen cesur bir hükümet olduğu sürece, Türkiye'nin bileğini hiçbir şey ve kimse bükemez.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.