1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Kudüs ve Mescidi Aksa' sergisi açıldı
'Kudüs ve Mescidi Aksa' sergisi açıldı

'Kudüs ve Mescidi Aksa' sergisi açıldı

Kudüs’te yaşanan insan hakları ihlalleri ve yanlış Mescid-i Aksa algısını düzeltmek amacıyla Taksim metro istasyonunda fotoğraf sergisi açıldı.

A+A-

Taksim Metrosunda başlatılan sergi Kudüs ve Mescidi Aksa’da yaşanan olaylara dikkat çekebilmek için yeni bir umut kapısı açıyor.

Kamuoyunda kısaca Mirasımız ismiyle bilinen Kudüs ve Civarındaki Osmanlı Mirasını Koruma ve Yaşatma Derneği, Kudüs ve Mescdi-i Aksa konusunda yürütülen çalışmalar Taksim metrosunda açılan fotoğraf sergisi ile yaşanan olaylara dikkat çekmiş gözüküyor.

‘’Evlerin bombalarla yıkılması, evlere yapılan gece yarısı baskınlarıyla tutuklanan insanlar,  tutuklandıktan sonra psikolojik ve fiziksel saldırılara maruz kalan çocuklar, ağır yaralıyken dahi tıbbi müdahaleye izin verilmeden tutuklananlar, sokak ortasında yargısız infazlar ve daha niceleri tüm dünyanın gözü önünde yaşanırken kimsenin kılını kıpırdatmadığını görüyoruz’’ diyen Yiğit; ‘Bu çalışmalar sayesinde Kudüs’e destek çağrısında bulunuyor.

Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

Kudüs ve Mescid-i Aksa konusu yıllardır hem İslam dünyasının hem de farklı dinlerden sağduyu ve vicdan sahibi insanların ortak yarasıdır.1948 işgalinden beri Kudüs’te sürdürülen sistematik zulüm her geçen gün artıyor. Ne var ki zulmün arttığı oranda dünya kamuoyunda yer teşkil etmemesi ve görmezden gelinmesi oldukça üzücü bir durumdur.

Kudüs, 400 yıl Osmanlı idaresinde kalmış ve bu süre zarfında ekonomik ve kültürel olarak oldukça gelişmiş bir şehirdir. Fakat 1917 İngiliz ve 1948 İsrail işgalinden sonra Kudüs’ten İslam kimliğini yok etmek amacıyla yüzlerce cami, mescit ve medrese yıkılmış ve bir kısmı bar, market, lokanta gibi yerlere çevrilerek amacı dışında ve saygısızca kullanılmaktadır.

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’nın altında çeşitli bahanelerle kazılar yapılmakta ve sinagoglar inşa edilmektedir. Burak Duvarı’nın arkasında bulunan alanı kendilerine ibadet alanı haline getirmek için Tarihi Megaribe Mahallesini yok etmekten çekinmeyen işgal devleti, Müslümanların evlerini çeşitli bahanelerle yıkmaya devam ediyor.

Mescid-i Aksa’yı yıkarak yerine kendi uydurdukları Sözde Süleyman Tapınağı’nı inşa etmek istiyorlar.

Fakat yaptıkları her plan Kudüslü Müslümanların direnişi sayesinde başarısızlıkla sonuçlanıyor. Tabi bu direnişe karşılık akıl almaz zulümler görüyorlar.

Evlerin bombalarla yıkılması, evlere yapılan gece yarısı baskınlarıyla tutuklanan insanlar, tutuklandıktan sonra psikolojik ve fiziksel saldırılara maruz kalan çocuklar, ağır yaralıyken dahi tıbbi müdahaleye izin verilmeden tutuklananlar, sokak ortasında yargısız infazlar ve daha niceleri tüm dünyanın gözü önünde yaşanırken kimsenin kılını kıpırdatmadığını görüyoruz ve üzülüyoruz.

Kudüs’te ve yakın çevresindeki işgal topraklarında her gün başka bir insanlık suçu işlenmektedir. Kudüs sadece Müslümanların değil akıl ve vicdan sahibi olan herkesin ortak davası olmalıdır.

Mirasımız Derneği olarak 2008 yılından beri hem Kudüs’teki tarihi Osmanlı Eserlerini restore ederek yıkılmasını önlemeye çalışıyor hem de ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı savunan Kudüslü Müslüman kardeşlerimize destek oluyoruz. Türkiye’de yaptığımız çalışmalarda ise Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik halkımızı bilgilendirme ve bir bilinç oluşturma amacını taşıyoruz.

Şu anda Taksim metrosunda başlattığımız ve devamını getireceğimiz fotoğraf sergisinin amacı da Kudüs ve Mescid-i Aksa’da yaşananlara dikkat çekebilmektir.

Yaptığımız bu çalışmalar sayesinde halkımızın bu konuda daha duyarlı olmasını ve Kudüslü kardeşlerimizi kaderiyle baş başa bırakmayarak destek olmalarını umut ediyoruz.

Sergimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyor ve bizi burada yalnız bırakmayan değerli basın mensuplarına çok teşekkür ediyorum''.

 

Taksim Metrosunda 22 Şubat Pazartesi günü açılan sergi 27 Şubat’a kadar Taksim metrosu meydan giriş holü üzerinde görülebilecek.                                                                                                

 

 

 

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.