Kurtulmuş’tan FLAŞ seçim sinyali: ‘330'u bulamazsak millete gideriz’

Kurtulmuş’tan FLAŞ seçim sinyali: ‘330'u bulamazsak millete gideriz’

ÖZEL HABER- Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş özel bir televizyon kanalında katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı. Kurtulmuş, Anayasa çalışmaları ile ilgili TBMM’de 330 oyun bulunamaması durumunda seçime gidecekl

Özel bir televizyon kanalına canlı yayın konuğu olan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Anayasa ve Başkanlık Sistemi konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

BU SİSTEM TÜRKİYE’Yİ TAŞIMIYOR

Türkiye’de Güçler ayrımı değil Güçler çatışmasına yönelik bir sorunun bulunduğuna işaret eden Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş,  “Bu sistem Türkiye'yi taşımıyor. Biz etkin bir yürütme için yürümeyen sistemi iyi denetlenen bir sistemle ortaya koymak istiyoruz. Çabamız budur Peşinen millet adına davranmaya gerek yok. Anayasa değişikliğinde hiçbir partinin grup kararı alma hakkı yoktur. AK Parti olarak bizim teklifimiz Başkanlık sistemidir.

Türkiye'de seçilmiş bütün Cumhurbaşkanları bir odada seçilmiş karar verilmiştir. Artık millet Cumhurbaşkanını seçecek. Çok büyük yetkilerle donatılmış bir Cumhurbaşkanlığı sistemi işliyor şu an” dedi.

YA 330 YA SEÇİM

Halkın oylarıyla seçilen güçlü Cumhurbaşkanlığı ile birlikte Türkiye’nin melez bir sisteme dönüştüğüne vurgu yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Başkanlık Sistemi içeren Anayasa değişikliği için TBMM’den bir sonuç alınamaması durumunda millete gideceklerini söyledi. “Eylül  ya da Ekim'e kadar çalışmalar devam eder 330'u bulamazsak millete gideriz” diyen Kurtulmuş, Hükümet kanadından “erken seçim” mesajını bu kadar net veren ilk isim oldu.

ERDOĞAN DA SEÇİM SİNYALİ VERMİŞTİ

Bu arada Anayasa ve Sistem revizyonuna dair tartışmalar üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın “Erken seçim olmayacağı” yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine, “dil sürçmesi olabileceğini” söylemiş, Darbi anayasası ve sistem tıkanıklığından kurtulmanın yolunun halka gitmek olduğu vurgusu yapmıştı.

AVAZTURK.COM