Maliye Bakan'ından taşeron işçilere kadro mesajı

Maliye Bakan'ından taşeron işçilere kadro mesajı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili düzenlemeyi 21 Mart'tan önce Meclise sevk etmiş olacaklarını söyledi.

Maliye Bakan'ı Naci Ağbal 2016 yılı bütçesi, Milli Piyango'nun özelleştirilmesi ve asgari ücret ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ağbal, taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili ''Bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi 21 Mart'tan önce Meclise sevk etmiş oluruz." dedi.

AĞBAL'IN AÇIKLAMALARI ŞÖYLE

Sosyal yardımlara ayrılan kaynak 43 milyar liraya ulaştı. Güvenlik operaasyonları için her türlü kaynağı sağlıyoruz. Bölgede terörden mağdur olmuş vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermeye yönelik çalışmalarımız da sürüyor. Terörden zarar görenlere bugüne kadar 4-5 milyar lira ödeme yapıldı.

MİLLİ PİYANGO'NUN ÖZELLEŞTİRİLMESİ

Her yıl özelleştirme uygulamaları kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Milli Piyango ihalesinde ise birinci firma yükümlülüklerini yerine getiremedi ve ikinci firmaya devroldu. O firmada yükümlülüklerini yerine getiremeyince ihale süreci sona erdi. Ancak yeni ihale süreci ile ilgili arkadaşlarıma talimat erdim, bu süreç için hızlı bir şekilde çalışıyorlar. Bir an önce, yani 2016 yılında Milli Piyango'nun özelleştirme ihalesini yapmak istiyoruz.

KDV İADESİ

KOBİ'ler için KDV iadesi çok önemli finansman kaynağı.Bizim devlet olarak KDV iadelerini en hızlı şekilde yapmak gibi bir yükümlülüklerimiz var. Biz devlet olarak gerekli tedbirleri bir an önce alıp bu iadeleri yapmak zorundayız. Arkadaşlarımla bu konuyla ilgili toplantı yaptım. Sistemde iadenin yavaş yapılmasına yönelik engeller var. İade sürecinde elektronik ortamı kullanıyoruz ama vatandaş ben iademin hangi noktada olduğunu görmek istediğini söylüyor, bence de haklılar. Artık biz faturalarda ilk incelemede sorunsuz kısmın KDV iadesini hızlı bir şekilde yapacağız. Çok yakın zamanda kapsamlı bir eylem planını kamuoyu ile paylaşacağız.

ASGARİ ÜCRET

1 Ocak'tan itibren asgari ücret yüzde 30 oranında arttı. Her çalışan başına aylık 100 TL nakit yardımında bulunacağız. Yaklaşık 11 milyon çalışan bu artıştan yararlanacak. Önemli olan işletmelerimizin 1 yıl içinde ortaya çıkan maliyetlerini karşılamaktı. Bunu hallettik.

Taşeron işçiye kadro

(Taşeron işçilerin kadroya alınması) Bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi 21 Mart'tan önce Meclise sevk etmiş oluruz.

AA