Meclis Başkanı'ndan dört partiye mektup!

Meclis Başkanı'ndan dört partiye mektup!

Meclis Başkanı İsmail Kahraman dört siyasi parti liderine mektup gönderdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na "Anayasa Uzlaşma/Mutabakat Komisyonu"yla ilgili mektup gönderdi. Başkan Kahraman'ın, aynı şartlarda tekrar CHP'nin masaya dönmesini talep ettiği öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU, 1 HAFTA İÇİNDE CEVAP VERECEK

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ise konuyu partisinin yetkili organlarında görüştükten sonra bir hafta içinde mektuba cevap vereceği ifade edildi.

CHP'NİN BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞI ÇIKMASIYLA MASA DAĞILMIŞTI

Yeni kurulan Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu, üçüncü toplantısında son bulmuştu. CHP'nin, dayatılan 'Başkanlık sistemi'ne karşı çıkması sebebiyle masa dağılmıştı.

CHP'NİN ŞARTLARI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise CHP'nin şartlarını "O masayı deviren, o masanın yeniden kurulma şartlarını ortaya koymalı. Biz CHP olarak ön şartlarımızı, bu masanın sağlıklı yürümesi için ne gerekli olduğunu söyledik, onların içinde bir cümle vardı, başkanlık sistemini kabul etmeyeceğimizle ilgili. Meclis başkanı telaşla masayı devirdi. Devirdiği masayı yeniden kuracaksa her masa gibi o masa da dört ayaklı olacaktır. Anayasanın ilk dört maddesi masanın ayaklarıdır CHP için. Her masa gibi bu masanın da bir tablası olacak, o tabla da parlamenter sistemdir. 4 ayağı kursun, üstüne parlamenter sistemi yerleştirsin o masaya ilk oturur, son kalkarız." şeklinde özetlemişti.