Milli ağ MİLAT’ta imzalar atıldı

Milli ağ MİLAT’ta imzalar atıldı

Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojileri alanında milli ve güvenli 5G ağ altyapısı hedefiyle başlatılan MİLAT Projesi’nde imzalar atıldı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından başlatılan ve Türk Telekom iştiraklerinden Argela'nın teknik yeterliliği karşılayan tek şirket olarak değerlendirilerek yer alma hakkı kazandığı MİLAT Projesi ile kamu güvenliği ve ticari iletişim ağ altyapısı; tamamen yerli kaynaklarla, milli ve güvenli, platform-bağımsız bir yapıya kavuşacak. Sözleşme SSM Müsteşarı İsmail Demir ve Argela Genel Müdürü Bülent Kaytaz tarafından imzalandı.

'MİLLİ SİBER GÜVENLİK OLACAK'

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir yaptığı konuşmada; 5G teknolojileri kapsamında ülke çapında ilgili tüm tarafların eşgüdüm içinde çalışarak ortak bir politika çerçevesinde hareket etmesinin büyük önem taşıdığını söyledi. Demir, “ Bu projemiz ile emniyet-kritik haberleşme altyapılarındaki iletim hatlarının merkezi olarak kontrol edilebilmesi yeteneği kazanılarak, bu altyapılarda milli siber güvenlik politikalarının uygulanabilmesi sağlanacaktır” dedi.

KAMU GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ

MİLAT Projesi, uçtan uca güvenli, tamamen milli bir 5G ağ altyapısı oluşturmayı hedefliyor. MİLAT Projesi kapsamında, donanım üreticilerinden bağımsız ağ bileşenlerinin geliştirilmesine imkân verecek sanal anahtarlayıcılar ile aynı ağ altyapısının ve ağ kaynaklarının, birden fazla bağımsız kurum tarafından ortaklaşa kullanımına imkân veren sanallaştırma teknolojileri geliştirilecek. Projenin hedeflediği güvenli ve milli 5G ağ altyapısı dinamik olarak yapılandırılabilir nitelikte olacak. Bu ağ altyapısı, başta kamu güvenliği olmak üzere ticari haberleşme iletim şebekelerinde kullanılabilecek şekilde sivil hayata yönelik olarak da geliştiriliyor.