1. YAZARLAR

  2. SHENI HAMID/Londra

  3. Mr TRUMP’IN TWEET’LERİ VE SICAK SAVAŞ MESELESİ
SHENI HAMID/Londra

SHENI HAMID/Londra

Avrupa ve Londra Temsilcisi
Yazarın Tüm Yazıları >

Mr TRUMP’IN TWEET’LERİ VE SICAK SAVAŞ MESELESİ

A+A-

Hatırlayağınız gibi vakti zamanında ABD, Irak'ı işgal etmek üzere bölgeye onbinlerce asker göndermişti...

O dönemin ABD’li Bush’u ile İngiltere’li Blair’inin kandırmacaları öncülüğünde gerçekleştirilmiş kurnaz saldırılarda -yöredeki ziyan edilmiş mağdurlara ilaveten- Amerika, İngiltere ve diğer müttefikleri de trilyonlarca Dolar ile yaklaşık 3.000 civarında asker kaybetmişti…

Ne yazıkki günümüzde halen, Irak’a dair verilmiş, seneler evvelki kararların zedeleyici uzantısı, domino taşları gibi dökülerek çıkmaktadır karşımıza. Bilhassa aynı vaziyet yıkıcılığından temel almış pekçok sosyal, politik, ekonomik ve güvenlik yönlü istikrarsızlığın ne arkası ne de ardının kesileceği pek beklenmezken.

Tüm bunları müteakiben şimdi, devir, Trump devrinin patavatsızlık kaosuyla şekillenmeye devam ederken, acaba aranızda ‘Amerika’nın, İran’a karşı gerçekten sıcak bir savaş başlatabileceğine ihtimal verebileniniz bulunur mu?’ sualini gündeme getireceğim.

Hele İran’ın 80 milyon civarındaki nüfusu; tehditlere sarık indirmez idaresi; hatta ve hatta belki de bazı nükleer bombalara sahip olduğu öne sürülen gizli ambarları kaideye alınırsa, ‘Tahran yönetimiyle kanlı bıçaklı hale gelmek akıl karı mıdır ABD için?’ diye yine düşünmeye değer.

Işte tam buradaki meselenin özüne bakılırsa, ABD Başkanı Trump’ın, İran ile gerçeklestirilecek sıcak bir savaş içerisine girmek istemediği apaçık görünecektir aslında. Çünkü böyle bir çatışmanın başta kendi ülkesi için -uzun vadede- çok daha pahalıya malolacağını elbet tahmin etmektedir Amerika Başkanı.

Diğer taraftan, ABD’nin Körfez müttefikleri, her nekadar sıcak savaş ihtimalini desteklemek ve savaş akabinin maliyetini karşılamak üzere hazır bulunduklarını gösterseler bile, unutulmaması gereken önemli bir gerçek çıkmaktadır ortaya: Finans meseleleri şöyle dursun, bu işe girişecek (ya da seyirci kalacak) hiçbir ülke olası bir İran-Amerika savaşının ‘insan kıyımı’ yönünden ortaya çıkacak zararlarını telafi edemeyecektir!

Özellikle bölgede süregelen ve ‘batı istikrarsızlığını hedefleyen’ çalkantılı dinamikler dikkate alındığında; İran meselesi (Afghanistan, Irak, Suriye üzerinde yaratılmış o evvel zamanki sıkıntıların da katılımıyla) daha fazla büyüyerek şekillenecektir.

Artı… İşin zeminini İran zaten çoktan dikkatlice kurmuş bulunmaktatdır ki ülke “Irak, Yemen, Lübnan ve Gazze Şeridindeki müttefiklerini, 2003’te ABD’nin Irak’ı işgale başlamasından beri savaşa hazırlanmaktır”. Dolayısıyla Tahran idaresi nazarında “Yemen'deki Houthi Ansarullah hareketine ekleniverecek, Irak'taki Popüler Seferberlik Kuvvetlerine; Lübnan’ın Hizbullah’ı, Gazze Şeridi’ndeki Hamas ve İslami Cihad da katılırsa… Trump’ın bütün hesapları suya düşebilecektir” o yüzden.

Burada sergilediği hırçınlık gösterisine ilave olarak, Tahran idaresi ‘ABD yaptırımlarından dolayı, İran’daki petrolün ambargoya uğramasından kaynaklanan piyasa eksikliğini, Saudi Arabistan ve BAE’nin, telafi etmesine izin vermeyeceği’ mesajını ise ısrarla duyurmak istemektedir kamuoyuna.

Yani aynı vesileyle, son zamanlarda yörede yaratılmış petrol baglantılı patlamalarla, batı ve müttefiklerinin, yalnızca Hürmüz Boğazı üzerinden değil aynı zamanda Kızıldeniz'den veya Umman Körfezi'ndeki Fujaira'dan ihracatlarını engelleyebileceğinin sinyallerini göndermekten geri kalmamaktadır İran. Tüm bu mesajlara hatta şunu eklerken: ‘Birdahaki sefere, dronlar sadece pompa istasyonlarını değil, petrol sahalarını hedef almak için gönderilebilinecektir’ ilgilenenlere duyrulur.

Sonuç itibariyla…

Yukaridaki hususlar gözönünde bulundurulursa, ABD Başkanı Donald Trump, İran’a yönelik hiçbir radikal ya da ateşli saldırıyı başlatmayacaktır. Ama hadi diyelim olur da böyle bir ihtimal meydana gelirse eğer, Mr Trump, bölgeye dair başlatılacak herhangi bir hareketlenme liderliğiğni(!) Ortadoğu’daki müttefiklerine bağışlayacaktır.

(Laf aramızda, Körfez'deki gerginliğin artışı ‘Trump’ın ABD’deki ekonomik büyümeyi artırmak için petrol fiyatlarını düşürme stratejisini’ zaten bastırmışken… Üstüne üstlük, petrol fiyatları kaçınılmaz bir şekilde yükselmeye devam ederken… sırası mı olurdu ki şimdi böyle sıcak bir savaşın(!)).

Anlayacağınız…

ABD Başkanı tarafından gerçekleştirilen “İran’a karşı savaş açma konulu” bunca tantana, yukarıda özetlediğim geçiş süreci içerisinde kalacak ve mesele, kamuoyu fikri üzerinde taktikli bir belirsizlik yaratılmak niyetiyle, vakit kazanma şakrabanlığı ilavesinde bir müddet için daha devam edecektir. Ta ki, malum topraklar üzerindeki esas yol haritasının çizgileri batı tarafından kesinleştirilinceye değin.

İşte aynı bilinç nedeniyle, Ortadoğuluların çoğu başta olmak üzere artık geniş bir kamuoyu kitlesi Mr Trump’ın tweetlediği tehditleri kaideye almamaya başlamıştır; hepsi bukadar.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.