Muğla'da, CHP'li Belediye'de trilyonluk VURGUN!

Muğla'da, CHP'li Belediye'de trilyonluk VURGUN!

Muğla'da 2008 yılında toplu taşıma araçlarında kullanıma giren Kentkart ve akıllı bilet sistemi hakkında Trilyonluk yolsuzluk skandalı şüphesi ortaya çıktı.

ÖZEL HABER- CHP Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında kullanımına başlanılan Kentkart sisteminin, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden sonra Kamu İhale Kurumu kanununda şart koşulan kurallara uyulmadığı ve mahalli seçimlerin gerçekleştiği 30 Mart 2014 tarihinden sonra her hangi bir kart ihalesinin yapılmadığı anlaşıldı.

CHP'Lİ BELEDİYE YASAYI ASKIYA ALDI

AVAZTURK.COM'un ulaştığı bilgilere göre; CHP Muğla Büyükşehir Belediyesi, 5393 sayılı Belediye Kanunun 67. maddesinde yer alan "Toplu ulaşım ve taşıma hizmetleri; sosyal tesislerin işletilmesi ile ilgili işler, süresi ilk mahalli idareler genel seçimlerini izleyen altıncı ayın sonunu geçmemek üzere ihale yoluyla üçüncü şahıslara gördürülebilir" maddesini yok sayarak hareket etti.

5393 sayılı Belediye Kanununun 67. maddesinde yer alan düzenlemenin aksine; ilk mahalli idareler genel seçiminin gerçekleştiği 30Mart 2014 tarihi ile bu tarihi izleyen ilk altı ayın sonu olan 30 Eylül 2014 tarihi arasında her hangi bir elektronik kart ihalesi yapılmadığı ortaya çıktı.

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisinin 5393 Sayılı Belediye Kanunun 67. maddesine istinaden almış olduğu 08.07.2013 tarih ve 98 sayılı Belediye Meclis kararı olmasına rağmen neden 30.03.2014-30.09.2014 tarihleri arasında  ihale yapılmadığı ve söz konusu toplu taşıma elektronik kart sistemi sözleşmesinin hangi mevzuata göre CHP'li belediye tarafından uzatıldığı ise merak konusu.

BELEDİYENİN YÜZLERCE ARAÇLIK FİLOSU

AVAZTÜRK'ün ulaştığı bilgilere göre CHP Muğla Büyükşehir Belediyesi, 30 Mart 2014 tarihinden önce sadece 15-20 araçta elektronik kart sistemi bulundururken, gerçekleşen yerel seçimlerin ardından 6360 sayılı yasa ile diğer belediyelere ait araçların da Muğla Büyükşehir Belediyesine devredilmesiyle birlikte bu sayıyı 250 araçlık filoya çıkarırken, bu kez de 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunununu ihlal etti.

Kamu İhale Kanunu, idareye %20'ye kadar hizmet alımı artırım yetkisi verirken, belediyenin bu artırımı %20 değil neredeyse %1000'e yakın bir oran ile artırdığı ortaya çıktı.

İHALE YASAKLI ŞİRKET, PARAYA PARA DEMİYOR

Muğla Büyükşehir Belediyesi hakkında bir önemli iddia da, Belediye'ye ait olan MUTTAŞ şirketi ve Kamu İhale Kurumu'ndan 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 3 g maddesine istinaden almış olduğu istisnai ihaleye yönelik.

Aylar önce Belediye'ye ait olan MUTTAŞ şirketi tarafından 7 Milyon 726 Bin TL bedelli alınan bu ihalenin hala şirket üzerine devir alınmaması, yüklenici firma olan KENTKART MARMARA Şirketi'nin diğer kuruluşu KENTKART EGE'nin İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İçişleri Bakanlığı tarafından ihale yasaklı olmasından kaynaklandığı yine iddialar arasında.

KENTKART BÜNYESİNDE DÖNEN PARA DUDAK UÇUKLATIYOR

30 Mart 2014 yerel seçiminden sonra araç sayısını artıran Muğla Büyükşehir Belediyesinin düzenlemesiyle birlikte Kentkart Muğla'nın tüm ilçelerinde kullanılmaya başlandı.

Kentkart sisteminde Belediye'nin yüklenici firmaya vermiş olduğu kiralama bedeli ortalama 3,76 oranında. Hiçbir kanuna ve mevzuata göre belirlenmeyen bu kira bedeli karşılığında belediye parasını biniş sayısına göre haftalık olarak alıyor. Bu oran denetimli halk otobüsleri veya denetimli toplu taşıma araçlarında aylık olarak işlem görüyor.

İşte iddia edilen asıl vurgunda bu esnada gerçekleşiyor.

Vatandaşların Kentkart'a yaptıkları her yüklemede elde edilen gelir bir haftalık süre boyunca şirketin hesabında toplanıyor ve iddiaya göre şirket hesapta toplanan bu paraları bir hafta boyunca işleterek %3,76 oranında ödediği kira bedeli üzerinden %7-8'lik bir kar elde ediyor. Bu da haftalık Milyonlarca liraya denk düşüyor.

CHP'Lİ BAŞKAN LÜKS DÜŞKÜNÜ

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Osman Gürün son olarak 2015 yılının Mart ayında gündeme gelmiş, yaklaşık 1 Milyon TL tutarındaki Mercedes S 350 BlueTEC makam aracı yüzünden tepki görmüştü.

Gürün'ün lüks makam aracına yönelik yapılan tepkilerin ardından Muğla CHP İl Başkanı Mürsel Alban sosyal paylaşım ağı olan Facebook hesabından söz konusu bu makam aracının "Banka promosyonu" karşılığında alındığını açıklamış, Alban'ın bu açıklamasına cevap, "Türkiye'nin en fazla borçlu 4. belediyesi olacaksın, aldığın aracın banka promosyonu olduğunu söyleyeceksin. Madem bu kadar promosyon paranız vardı halka niye harcamadınız" diyen Muğla AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci'den gelmişti.

AVAZTURK.COM