N.Y Times "Patlama..."

N.Y Times "Patlama..."

Ankara'da çarşamba akşamı yaşanan patlama yurt dışında da yorumlandı.

Ankara’da yaşanan bombalı saldırı sesini yurt dışında da yurt içinde olduğu kadar duyurdu. Amerika’nın da gündemine düşen bu haber sonrası gazeteler de aynı şekilde sitelerinde yaşanan acı olayı duyurdu.

Türkiye çarşamba günü yaşanan canlı bomba olayıyla çalkalanıyor. N.Y Times’a göre bu olay liderleri kriz moduna sokmuş durumda ve ülkenin canlanan Kürt direnişine karşı ne kadar savunmasız olduğunu açık bir şekilde göstermekte. Saatler sonrasında kilometrelerce uzakta Stockholm’deki Türk Kültür Derneği yaşanan başka bir patlamayla ağır hasar gördüğünü yazan gazete ayrıca yorumlarında yaşanan Kürt direnişinin Suriye’deki savaşla birlikte etkisini arttırdığına da yer verdi.

Washington Yakın Doğu Politikası Enstitüsü üst düzey kıdemlilerinden olan Soner Çağatay “Bu saldırı Türkiye’nin Kürt sorunu ile Suriye savaşı arasındaki bağlantı gözle görülür biçimde artıyor.” şeklindeki açıklamasıyla Türkiye’nin Suriye’deki Kürt isyancılarını vurmasıyla paralel olarak isyancı cephesinden bu şekilde bir misilleme gelebilme ihtimalinin olduğunu akıllara getiriyor.