NATO'dan flaş açıklama: Savaş gemileri hazır durumda

NATO'dan flaş açıklama: Savaş gemileri hazır durumda

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Tükiye'nin güvenliği ve mülteci konusuyla ilgili açıklamada bulundu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: 'Türkiye'nin güvenliği için Akdeniz ve Karadeniz'de savaş gemileri hazır durumda . Türkiye ve Almanya'nın talebi üzerine Avrupa'daki mülteci krizi konusunu değerlendiriyoruz.' dedi.

Stoltenberg ayrıca, ittifakın sığınmacı kriziyle mücadelede yardımcı olması ile ilgili talebi halen görüştüklerini ve yarın bir karara varmayı umut ettiğini söyledi.

Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın temsil ettiği NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın ilk oturumu sona erdi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, düzenlediği basın toplantısında, ittifakın sığınmacı ve göç kriziyle mücadele etmesine dair talebi değerlendirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Elbette bunu en çok etkilenen ülkeler ile yakın bir diyalog içinde yapıyoruz. Şu anda sonuca dair bir şey söyleyemem. Ancak görüş alışverişi devam ediyor. Size bu konuda yarın daha fazla şey söyleyeceğimi umuyorum. NATO müttefikleri, sadece Ortadoğu ve Kuzey Afrika değil aynı zamanda şimdi Avrupa'da gördüğümüz sığınmacı ve göçmen kriziyle ilişkili insani trajedilerle mücadele edilmesini istediği zaman, NATO'nun katkı yapıp yapmayacağı ya da yapacaksa nasıl bir katkıda bulunacağını dikkatli bir şekilde ele almamız gerekiyor. Şu anda konu tartışılmakta ve değerlendirilmekte."

Stoltenberg, yardım kararı alması durumunda bunun türünün ne olacağına dair soru üzerine ise, yorum yapmasının sadece spekülasyonları artıracağını, ittifak içinde tartışıp karar vereceklerini söyledi.

"Rusya'nın bombardımanı müzakere edilmiş siyasi çözümü baltalıyor"

NATO Genel Sekreteri, Rusya'nın Suriye'deki askeri faaliyetlerinin, NATO hava sahası olan Türk hava sahasının ihlaline yol açtığını belirterek, "Rusya'nın çoğunlukla muhalif güçleri hedef aldığını ve Halep içi ve civarında yoğun hava saldırıları düzenlediğini görüyoruz. Bu, ülkeden kaçan insanların sayısını ve ızdırabını artırdı. Önemli olan, müzakere edilmiş siyasi bir çözüm bulunması için gösterilen tüm çabaları desteklemektir. Rusya'nın bombardımanı, müzakere edilmiş siyasi çözümü baltalıyor" diye konuştu.

Suriye barış görüşmelerinin ertelenmesinin sebeplerinden birinin de, Rusya'nın bombardımanı olduğunu kaydeden Stoltenberg, itidal, gerilimin düşürülmesi ve müzakerelere devam edilmesi için çabaların yoğunlaştırılmasına ihtiyaç bulunduğunu ifade etti.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı, yarınki oturumların ardından sona erecek.