Normal doğum çok daha avantajlı

Normal doğum çok daha avantajlı

Uzmanlar keyfi sezaryenin riskleri konusunda uyarıyor.

Adana Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çağdaş Mavigök, annenin ve bebeğin sağlığı için en avantajlı yolun normal doğum olduğunu söyleyerek uyarılarda bulundu. Dr. Mavigök’e göre normal doğumun sezaryene göre avantajları:

Anne doğumdan sonra rahatlıkla kalkıp yürüyebilir, kendi ihtiyaçlarını görebilir

Annenin iyileşme süreci, sezaryen doğumdan sonraki yaraların iyileşmesiyle kıyaslandığında, çok daha hızlıdır.

Normal doğumda komplikasyon görülme riski oldukça azdır, oluşabilecek organ sarkması gibi komplikasyonlar da basit operasyonlarla düzeltilebilen durumlardır.

Bebek doğum kanalından geçerken annesinden faydalı mikropları da alabilir ve bu sayede bağırsakları daha sağlıklı olur. Mikrobiyata olarak bilinen bu faydalı mikropların eksikliği durumunda bebeğin sindirim sisteminden beyin gelişimine, tüm sağlığının etkilendiği bilinmektedir.

Sezaryen, bebeklerde solunum güçlüklerine neden olabiliyor

Dr. Çağdaş Mavigök’ün anlattığına göre, normal doğum esnasında annesinin pelvis kemikleri arasından geçerken gerekli bir baskıya maruz kalan bebek, bu baskı sayesinde akciğerlerindeki sıvının büyük çoğunluğunu kolaylıkla atabiliyor ve dünyadaki ilk nefeslerini alması kolaylaşıyor. Buna göre sezaryen doğum yoluyla dünyaya gelen bebekler, vajinal yolla doğan bebeklere göre 5 kat daha fazla solunum güçlüğü yaşıyor.

Ayrıca normal doğum yapan annelerin emzirme konusunda da daha rahat ettiklerini vurgulayan Dr. Çağdaş Mavigök, anestezi için kullanılan ilaçların bir miktar da olsa bebeğe ve süte geçtiği için bebeklerin emmede zorlanabileceğini, normal doğum sancılarını yaşamayan annelerde ise oksitosin hormonu yeterince salgılanamadığı için süt miktarının azalabileceğini söyledi.

Sezaryen riskli bir seçenektir

Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. “Sezaryen doğumun lüzumlu haller dışında bir doğum tercihi olarak görülmesini istemiyoruz. Sezaryen doğum normal doğumun yapılmasının mümkün olmadığı riskli durumlarda, anne ve bebek için hayat kurtarıcı olabilir ancak, komplikasyon riski normal doğuma göre daha yüksektir. Sezaryen doğum, halkımız arasında daha üstün bir doğum şekli olarak asla görülmemelidir" diyen Dr. Arıkan, milyonlarca yıldır bütün memeli canlıların soylarını normal doğum yolu ile devam ettirdiklerini hatırlattı.

Normal doğum teşvik edilmeli

Adana Kamu Hastaneler Birliği'ne bağlı hastanelerde normal doğumun teşvik edilmesi için çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Arıkan, sağlık personeli ile birlikte oluşturdukları hamile eğitim sınıflarında halka yönelik çalışmalar yaptıklarını açıkladı. “Adana olarak, 2015 yılı primer sezaryen oranımız yüzde 9.4'tür. Bu istatistiksel değer, primer sezaryen oranımız Türkiye geneli ortalaması altında olduğunu göstermektedir. Bu rakamlar tüm sağlık çalışanlarımızın bilinçli ve fedakar bir çalışma yürüttüklerini gösteriyor. Arkadaşlarımızı sağlıklı nesiller oluşturmadaki özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum."