O şehrimize güzel haber: İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezi yapılacak

O şehrimize güzel haber: İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezi yapılacak

Trabzon'da yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesi amacıyla İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezi kurulacağı açıkladı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Trabzon'da yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesi amacıyla kurulacak İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezine ilişkin, "Hem ulusal politikalar ve stratejiler doğrultusunda hem de Türkiye'nin ve bölgenin biraz daha katma değere yönelmesi noktasında ciddi katkı sağlayacak çalışma olduğunu düşünüyorum" dedi. Yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesi amacıyla kurulacak 5 milyon lira bütçeli İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezinin proje protokolü, DOKA ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) yetkilileri arasında imzalandı.

5 MİLYON BÜTÇELİ

DOKA Genel Sekreteri Kaldırım, düzenlenen törende, Trabzon İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezi'nin bölge için önemli bir proje olduğunu söyledi.

Projenin 5 milyon liralık bütçesinin DOKA Yönetim Kurulu tarafından onaylandığını belirten Kaldırım, "Gerek inovasyon gerekse Ar-Ge kültürünün geliştirilmesi noktasında hem fiziki mekanların hem de insan kaynağı zemininin hazırlanması projeyi değerli hale getirdi. Türkiye'de benzeri olmayan bir proje, bu şekilde uygulanmış olacak" diye konuştu.

Kaldırım, projenin hem biyoteknolojiyi hem inovasyonu hem de Ar-Ge'yi bir araya getirecek iş alanlarında yeni bir proje olduğuna dikkati çekerek, "Ülkemizin dönüşüm programlarına baktığımız zaman, yüksek teknolojiye geçme, katma değer üretme ve bunun içinde de biyoteknoloji ve inovasyon önemli bir yer edinmiştir. Bölge merkezi olarak Trabzon'un 3 yıl öncesinden bu çalışmalara başlaması ufuk açıcı ve yön belirleyici oldu" ifadelerini kullandı.

KATMA DEĞERİ ARTIRICAK

Ar-Ge projelerinin desteklenmesiyle ilgili Meclis'ten yeni bir kanun çıktığını anımsatan Kaldırım, "Kanunda bu tür alt yapıların gelişmesine yönelik projelerin desteklenmesi de yer alıyor. Hem ulusal politikalar ve stratejiler doğrultusunda hem de Türkiye'nin ve bölgenin biraz daha katma değere yönelmesi noktasında ciddi katkı sağlayacak çalışma olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.