'Ocaklar' asker ve polis için yandı

'Ocaklar' asker ve polis için yandı

Erzurumlu kadınlar, Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde devam eden terör operasyonlarında görev alan polis ve askerlere, ev yemekleri yaparak gönderdi.

Güvenlik güçlerinin bölücü terör örgütüyle sürdürdüğü mücadeleye, Erzurumlu kadınlar, evlerinde yaptıkları yemek, pasta ve böreklerle destek verdi.

Terör örgütünün, devlet hakimiyetini ortadan kaldırmak için Güneydoğu Anadolu'da kendisine hedef seçtiği yerleşimlerde, hiçbir değer tanımadan giriştiği eylemlere karşı güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonlar, halk desteğiyle kararlıkla sürüyor. Asker ve polis kuvvetlerinin teröre karşı birlikte verdiği mücadelede, en büyük destekçileri ise hem o bölgede yaşayan halk hem de yüzlerce kilometre uzaktan desteklerini farklı şekillerde gösteren vatandaşlar oluyor.

Gençler önerdi, kadınlar sahip çıktı

Erzurumlu kadınlar da Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde devam eden terör operasyonlarında, günlerdir aile sıcaklığından yoksun şekilde mücadele veren polis ve askerlere desteğini, Yakutiye Gençlik Hizmetlerinin öncülük ettiği projeyle onlar için ev yemekleri yaparak ortaya koydu.

Yakutiye Gençlik Hizmetleri gençlik lideri Emine Er, bu mücadele içinde bir şeyler yapmak istediklerini ve gençlerle bu konuda neler yapabileceklerini konuşurken, bu fikrin ortaya çıktığını belirterek, "Asker ve polis, çatışma bölgesinde mücedele verirken, biz burada rahat yatamıyoruz, yemeğimizi rahat yiyemiyoruz. Onlar için hiçbir şey yapamıyorsak, yemeklerimizi paylaşalım istedik" dedi.

Bu çalışmayla akıllarının bir ucunda her zaman onların olduğunu göstermek istediklerini ifade eden Er, şunları söyledi:

"Çalışmamız, birkaç kişiyle işe başlayıp farklı bir boyuta ulaştı. Şu anda 100 aile onlar için evlerinde yemek yapıyor. Aslında biz Erzurum’un geleneksel yemeklerini göndermek istedik ama sonrasında bu iş farklı bir boyuta ulaştı. Bir öğrenci bile evinde kek yapabiliyorsa kek yaptı. Sarma saran, börek yapan, hiçbir şey yapamıyorsa parasını verip kadayıf dolması alarak gönderen var."

Projeye yemekleriyle katılan ev kadınlarından Gülser Kaya ise bu mücadelede kendilerinin de seve seve yer alabileceklerini ve gerekirse de canlarını feda edebileceklerini söyledi.

Projede sadece yiyecekler değil, mektuplar da moral olarak asker ve polislere gönderildi.

Yakutiye Gençlik Hizmetlerinin öncülüğünde iki gün süreyle Erzurum'daki 100 evde hazırlanan yemekler ile çeşitli yiyecekler, Erzurum Emniyet Müdürlüğü tarafından sağlanan imkanla özel konvoyla Cizre ve Silopi'deki asker ve polislere gönderildi.