Öğrencilerden akademisyenlere bildiri!

Öğrencilerden akademisyenlere bildiri!

Hain bildiriye imza atan akademisyenlere, bir tepki de Hürriyet ve Adalet Derneği bünyesindeki öğrencilerden geldi.

Hürriyet ve Adalet Derneği bünyesindeki öğrenciler, Devlet ve güvenlik güçlerini “katil” ilan eden ve PKK terör örgütünün aklanmaya çalışıldığı bildiriye imza atan akademisyenlere tepkilerini siyah zarf içinde yolladıkları metinle gösterdiler.

AKADEMİSYENLERE SİYAH ZARF

Birçok üniversitede gerek sosyal, gerek siyasal, gerekse akademik anlamda çalışmalar yürüten Hürriyet ve Adalet Derneği bünyesindeki öğrencilerin görüş ve duyguları alındıktan sonra, devleti katliam yapmakla suçlayan akademisyenlere öğrencilerin yaşadığı hayal kırıklığı ve üzüntüyü dile getiren ortak bir metin gönderildi. Öğrenciler tarafından hazırlanan metin, siyah zarf içerisinde Türkiye genelinde 8000 ilgili akademisyene, imzacı akademisyenlere ve akademisyenlerin çalışmakta olduğu üniversitelerin genel sekreterliklerine iletildi.

GEREKLİ TEPKİYİ GÖSTERECEĞİZ

Hürriyet ve Adalet Derneği bünyesindeki öğrenciler, hukuk çerçevesi içerisinde utanç bildirisine imza atan akademisyenlere karşı gerekli tepkilerini göstereceklerini belirterek, “Utanç bildirisine imza atan 1100 akademisyene karşı tepkimizi göstereceğiz. Ülkemizi ve devletimizi karalamaya yönelik tüm faaliyetlerin karşısında olacağımızı bir kez daha yineliyoruz.” dediler.

İşte Hürriyet ve Adalet Derneği öğrencilerinin akademisyenlere gönderdiği mektup

Sayın Hocam,

Eğitim hayatım boyunca akademisyenlerin entelektüel namusla öğrencilerine örnek olma ve tarafsız, özgür bilim ile insanlığa hizmet eden gençler yetiştirme misyonuna sahip olduğuna inandım. Bini aşkın akademisyenle geçtiğimiz hafta yayınladığınız bildiriyi gördüğümde ise büyük hayal kırıklığına uğradım.

Bir bilim adamına, akademisyene yakışır tavrın gerçekleri eğip bükmeden ülkesinin sokaklarını hendeklerle, barikatlarla savaş alanına çeviren, okulları yakan, insanları evlerinden, işlerinden eden bir örgütü tenkit ederek milletinin yanında olmak ve ülkesinin selametini düşünmek olduğuna inanıyorum.

Bildirinizi okuduğumda ise akademisyenliği bir araç ve kalkan olarak kullanarak terörle mücadele eden milletimizi bir delil ya da veri göstermeden sivil katliamlarla suçladığınızı gördüm. Devrimci şiddet övücülüğünün akademide bir gelenek olarak sürdüğünü gördüm.

Üniversiteye ülkemin geleceğinde bir katkım olsun, memleketime bir faydam olsun, gerçekten bilimle uğraşayım diye gelen benim gibi öğrenciler bu ülkede üniversiteli gençlerin 27 Mayıs’ta kullanıldığını, 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat’ta bedeller ödediğini gördü.

Elbette her konuda hem fikir olmak zorunda değiliz, üniversiteler eleştirel aklın önemsendiği yerlerdir. Her konuyu tartışabiliriz ama sonuç olarak birlikte ülkemiz için iyi olanı ararken yanlış yöntemler, şiddeti meşrulaştıran ve teşvik eden söylemler sadece yıkıma yol açar.

Hocam,

Sizlerden ricam lütfen artık üniversitelerde gerçekten bilimle uğraşalım, toplumumuza fayda sağlayalım, toplumsal olaylarda marjinal gruplardan değil milletimizin selametinden yana tavır alalım. Yıllarını bizim eğitimimiz için çalışarak, çabalayarak geçiren ailelerimizi mahcup etmeyelim.

Bu ülkenin gençlerine daha fazla bedel ödetmeyelim.

Sağlıcakla kalın...

Haber7