Okul yakana 17 yıla kadar hapis

Okul yakana 17 yıla kadar hapis

Van'ın İpekyolu ilçesindeki ilköğretim okulunu molotofkokteyli atarak ateşe verdikleri gerekçesiyle yargılanan 18 yaşından küçük 8 sanık, 17 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

Van'da 15 Mart 2013'te Hacıbekir Mahallesi'ndeki Vangölü İlköğretim Okulunu molotofkokteyli kullanarak ateşe verdikleri iddiasıyla "suça sürüklenen çocuk" sıfatıyla haklarında dava açılan 18 yaşından küçük 8 tutuklu sanığın yargılandığı davanın karar duruşması 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Dosyadaki incelemesini tamamlayan mahkeme heyeti, 8 sanığı, yaşlarından dolayı kanunda belirtilen indirim maddelerini de uygulayarak "Terör örgütü üyesi olma", "Tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma", "Kamu malına zarar verme", "Bina içinde muhafaza altına alınmış eşya hakkında hırsızlık" ve "Nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal" suçlarından 10 yıl 6 ay 20 gün ile 17 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırdı.

"Terör örgütü kurulduğu günden bu yana ülkemiz genelinde birçok silahlı ve bombalı eylem gerçekleştirerek, birçok kamu görevlisi ve sivil vatandaşın ölümüne neden olmuştur" ifadesi kullanılan kararda, "Silahlı mücadeleyi başlatan örgüt bir taraftan halka yönelik propaganda yaparak örgüte eleman kazandırmaya çalışırken diğer taraftan da 'zorunlu askerlik' adı altında bölge halkı gençlerinden savaşçı temin etmiştir" vurgusu yapıldı.

Eylemlerde kullanmak istedikleri kişilere para vermişler

Eylemleri, ismi Fuat olan Diyarbakırlı birinin organize ettiğini belirten S.T, okul yakma eylemlerine katılmadığını ileri sürdü.

Örgütün eylemlerde kullanmak istediği kişilere para dağıttığına dikkati çeken S.T, şunları kaydetti:

"İsmi Fuat olan kişi, eylemleri yapacak kişileri belirler ve onlarla görüşür. Üzerinde fazla para bulundurur ve kullanmak istediği kişilere bu paralardan verir. Kendisi daha önce mahalle sorumlusu olan Reber isimli kişinin arkadaşı olduğunu ve mahalle sorumluluğu görevi devraldığını söylemektedir. Son zamanlarda meydana gelen molotofkokteyli atma ve diğer olayların arkasında olan kişi budur."