Okuldaki fahiş ücretler velilere başkaldırttı

Okuldaki fahiş ücretler velilere başkaldırttı

Ataşehir Bilfen okulundaki eğitim, yemek, tekstil konularındaki fahiş ücretlendirmeler velilerin isyan etmesine neden oldu.

MEB Ataşehir Özel Okullar Müdürlüğü'nden bilgi alan veliler okul ücretlerinin devam eden öğrenciler için %10'u geçmeyeceğini öğrenmelerinin ardından, Ataşehir Bilfen yıllık ücret değişimleri baz alınarak, 2015'de KDV dahil 45.252 TL olan bedelin 2016'da yaklaşık %11, bir alt sınıftan üste geçiş ücreti (43.416 TL) dikkate alındığında ise %15 artışla 50.787 TL olmasını kabul etmediklerini açıkladılar. 

Veliler Ataşehir ve Yenişehir Bilfen okulları arasındaki fiyat farkına isyan ederek açıklama yaptı, 

 

"Okullarınızda fiziksel koşulların farklılığını öne sürerek belirlediğiniz fiyat politikanızı da mantıklı ve açıklanabilir bulmuyoruz. Yine Atasehir Bilfen örneğinden yola çıkarak, burada 50.787 TL olan ücretin, Yenişehir Bilfen'de 41.580 TL olması, yetkililerinizin yaptığı "Ataşehir'de havuz ve buz pateni pisti var" söylemine dayanarak makul değil.

 

Basit bir hesap yaparsak; Ataşehir'de okuyan 1500 öğrenciden tahsil edilen aradaki 9.207 TL'lik fark,  toplamda yılda 13.8 milyon TL tutarındadır. Okullarınızda eğitim, öğretmen ve diğer tüm şartlarınızın aynı olduğunu iddia ettiğiniz için, hangi havuz veya buz pateni pisti her yıl bu tutarda bir bakim gerektirmektedir sormak isteriz?

 

Piyasa şartları, ekonomik gelişmeler, veli profiliniz, rakiplerinizin sunduğu cazip fiyatlar göz önünde bulundurularak fiyat belirlenmelidir. Çoğu çalışan anne babalardan oluşan velilerinizin bu yıl ortalama %5-8 arasında zam aldığını düşünürseniz, %11-15 bir artış ile, zaten çok pahalı olan okul ücretleriniz iyice ödenemez hale gelmiştir" dendi.

Velilerin isyanı fiyatların tekrar düzenlenmesi yönünde oldu.