Önemli uyarı! 'Düşük notu cezalandırmayın'

Önemli uyarı! 'Düşük notu cezalandırmayın'

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tahiroğlu: ''Düşük notlar karşısında cezalandırıcı tutumlardan kaçının'' dedi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşegül Yolga Tahiroğlu, velilerin çocuklarının karnelerindeki düşük notlar nedeniyle cezalandırıcı tutumlardan kaçınmalarını istedi.

Tahiroğlu, yaptığı açıklamada, çocuğunun karnesini beğenmeyen bir ebeveynin çocukla iletişime geçtiğinde ona yansıyan davranışlarının, sözlerinin, duyguların dozajının iyi ayarlaması gerektiğini ifade etti.

Velilerin çocuğun başarı düzeyini iyileştirmeyi amaçlamaları gerektiğini belirten Tahiroğlu, şunları söyledi:''Notları için çocuğa ceza vermek, kıyaslamak, rencide etmek onun başarısını artırmaktan çok başarmak için gereken motivasyonunu ve kendine olan güvenini yok edecektir. Olumsuz yaklaşımlar amaca destek değil köstek olur. Ceza veren bir ebeveynin çocuktan beklediği şey aslında eğitim dönemi boyunca derslerini iyi tutmak gibi bir hedef benimseyip, bunun için yapılması gerekenleri aylar boyunca düzenli ve motive biçimde sürdürmesi, iyi organize olmasıdır. Yani çocuktan amaca yönelik davranışı sürdürmek için üst düzey bir organizasyon ve iç denetim talep edilmektedir.''

Tahiroğlu, velilerin sadece kötü karneye değil iyi karneye de nasıl tepki verdiğinin önemli olduğunu aktararak, karne için büyük, maddi değeri yüksek ödüllerden, hediyelerden kaçınılmasını önerdi.

Tahiroğlu, iyi karne getiren çocuğun kendi sorumluluklarını özenle ve başarıyla yerine getirdiğini vurgulayarak, "Bu durumun elbette övgüyü, ödülü hak ediyor. Ancak bunun dozu çok önemli. En büyük ödül sevgi ile yakın iletişim ve ilgidir.

Karneyle ilgili memnuniyetimizden bahsederken notlara odaklanmak yerine, bir dönem boyunca gösterdiği çaba ve emeğe odaklanmak, elinden geleni yaptığı için htiğimiz gururdan bahsetmek gerekir.

Bu tutum başarı ve motivasyonun devamı için en pahalı hediyeden çok daha yararlıdır'' değerlendirmesinde bulundu.