Otomotiv sektöründen üzücü haber! İhracat azaldı

Otomotiv sektöründen üzücü haber! İhracat azaldı

Türkiye'nin otomotiv ihracatı Ocak 2016'da azaldı.

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv ihracatının, ocak ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12'lik düşüşle 1 milyar 515 milyon dolara gerilediğini belirtti.

Sabuncu, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin genel ihracatının ocak ayında yüzde 14,4'lük kayıpla 9,2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini aktaran Sabuncu, otomotiv endüstrisinin yüzde 16,5 pay alarak dış satışta sektörel liderliğini sürdürdüğüne işaret etti.

Neden geriledi?

Ocak ayı ihracat verilerine göre, dış satışlardaki gerilemenin AB ülkelerinde yüzde 9, Kuzey ve Güney Amerika ülkelerinde yüzde 19, Afrika ülkelerinde ise yüzde 23 kayıplardan kaynaklandığını anlatan Sabuncu, şunları kaydetti:

"İhracatta kayıplar yaşanmasına rağmen Almanya'ya uzun bir dönemin ardından çift haneli olarak yüzde 12 oranında artış yaşanması ve Hollanda'da yüzde 54 oranındaki büyüme sektörün moralini düzeltti. Ocak ayı ihracat verilerinde kayıp yaşansa da Almanya ve Hollanda gibi Birleşik Devletler'e yüzde 2, Romanya'ya yüzde 6, Polonya'ya yüzde 8 gibi artışlar bizlere hedeflerimizle ilgili yol gösteriyor. Ayrıca ürün bazında yan sanayi ihracatında Fransa'ya yüzde 6, Romanya'ya yüzde 18, Suudi Arabistan'a yüzde 66 ve Yemen'e de yüzde 238 oranındaki yükselişler de endüstrimize katkı sağlıyor."

Yan sanayi payını yüzde 45'e yükseltti

Ürün bazında otomotiv yan sanayi ise toplam satışlardaki payını yüzde 45'e yükseltti. Buna göre yan sanayi geçen ay, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 azalışla 679 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bunu yüzde 35 gerileme ve 377 milyon dolarla binek otomobiller, yüzde 3 kayıp ve 342 milyon dolarla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ürün grubu izledi. Otobüs, minibüs, midibüste ise yüzde 31 büyüme ve 93 milyon dolarlık ihracatla ocak ayında artış yapan tek ana ürün grubu oldu.

Ülke bazlı ihracat verilerine göre de geçen ay bir önceki yılın aynı dönemine göre Almanya'ya yüzde 12 artış ve 283 milyon dolarlık satış yapıldı. Bunu yüzde 30 kayıp ve 194 milyon dolarla İngiltere, yüzde 1 azalış ve 153 milyon dolarla da İtalya izledi.

Diğer yandan Hollanda'ya yüzde 54 artışla 45 milyon, Birleşik Devletler'e yüzde 2 büyümeyle 45 milyon, Romanya'ya yüzde 6 büyümeyle 43 milyon ve Polonya'ya yüzde 8 yükselişle 40 milyon dolarlık dış satış yapıldı.