Özyönetimde PKK ile ‘yöntemi farklı’, Taziyede aynı!

Özyönetimde PKK ile ‘yöntemi farklı’, Taziyede aynı!

AVAZTÜRK ÖZEL- AK Parti, teröre destek veren ve terörist cenazeleri ve taziyelerine katılan HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını tartışırken, Diyarbakır’da ortaya çıkan bir fotoğraf AK Parti’yi zora sokacak. Fotoğrafta, AK Parti Diyarbakır Mill

TBMM’nin, teröre destek veren, terör ve teröristi öven milletvekilleri ile ilgili hazırlanan fezlekeleri gündemine alıp almayacağı tartışılırken, bu tartışmaların bir numaralı hedefi de PKK/PYD ile arasına mesafe koymayan ve bu örgütlerin siyasi bileşeni olan HDP ve bu parti milletvekilleri. HDP milletvekillerinin, teröristlerin taziye çadırlarını ve evlerini ziyaret etmeleri, teröre destek anlamına gelen açıklamalarda bulunmaları, halkı sokağa davet etmeleri üzerine yoğunlaşan ve hem Cumhurbaşkanı hem de Başbakan tarafından, “terörist cenazeleri için taziyeye gidenlerin de terörist olduğunu” söylemeleri sonrasında, HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

HDP’li vekillerin, özyönetim ve özereklik açıklamalarından olayı da haklarında hazırlanan fezlekelerin olduğu ve bunlara dair de dokunulmazlıklarının kaldırılması bekleniyor.

Bu arada bazı HDP’li vekillerin, geçtiğimiz günlerde Ankara’da 28 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan patlamanın canlı bombacısının taziyesine gitmesiyle alevlenen tartışmaların seyrini değiştirecek şok bir görüntü daha çıktı ortaya.

7 Haziren seçimleri sonrasında, AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve MKYK Üyesi Galip Ensarioğlu’nun, Diyarbakır’da bir PKK/PYD teröristinin taziye çadırındaki görüntüleri AK Partiyi karıştıracağa benziyor.

ÖZYÖNETİM VE ÖZERKLİĞİ KONUŞULABİLİR BULUP DESTEKLİYOR

Çözüm Sürecinin yeniden başlaması için yoğun mesai harcayan ve bu sürecin muhatabının da Öcalan olması gerektiğini savunan kanatla birlikte hareket ettiği için parti içinde Ensarioğlu’ndan büyük rahatsızlık duyulduğu biliniyor.

Ensarioğlu, özyönetim ve özerklik tartışmalarına, “özyönetim ve özerkliği tartışabiliriz ama yöntemi PKK’nın yöntemi değil” sözleriyle destek vererek de büyük tepki çekmişti.

Bu arada Diyarbakır’dan ulaştığımız AK Parti il ve ilçe yönetimlerinde görev alan bir çok isim, Diyarbakır Milletvekili ve MKYK Üyesi Galip Ensarioğlu’nun, yakın zamanda da PKK’lıların taziyelerine katıldığını, HDP’lilere olan yakınlığını AK Partililerden esirgediğini ve bu nedenle Diyarbakır teşkilatlarında istenmeyen adam haline geldiğini öne sürdü.

HDP’lileri terörist cenazelerine katılmakla suçlayan AK Parti ve Başbakan’ın, bu nedenle kimi milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması kampanyası başlatırken, Ensarioğlu için nasıl bir tavır sergileyeceği merak ediliyor.

BİDEN’LE GÖRÜŞMEDE DE ONLARA EŞLİK ETTİ

Bu arada Galip Ensarioğlu’nun büyük tepki çeken bir diğer hamlesi de Joe Biden’in etnik ayrımcılık gözeterek yaptığı davete icabet etmesiydi. Biden’in, Kürt kökenli milletvekillerine yönelik davetine AK Parti milletvekili Orhan Miroğlu ile katılan Ensarioğlu, AK Parti tabanından da büyük tepki çekmişti. Sosyal medyada Biden’in Türkiye’yi bölme planını işlettiği paylaşımlarında bulunan AK Partili’lerin, plan diye sözünü ettikleri görüşmeye kendi partilerinden iki ismin de katıldığını öğrenmesi ile Miroğlu ve Ensarioğlu için büyük tepki mesajları yayınlanmıştı.

Bilindiği gibi Ensarioğlu kendi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, partisinden Orhan Miroğlu’nun da katıldığ görüşmede, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun da bulunduğunu fotoğrafı ile birlikte açıklamıştı. 

AVAZTURK.COM