“PKK-HDP marjinal, yaptıkları çağrılarda karşılıksız kaldı!”

“PKK-HDP marjinal, yaptıkları çağrılarda karşılıksız kaldı!”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Diyarbakırlıların bulundukları yerden Sur’a doğru yürümeleri çağrısı ile ilgili Avaztürk’e konuşan Hür Dava Partisi (Hüda-Par) Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, “insanların oluk oluk kanının akmasından r

Dış güçlerin Türkiye ayağını oluşturan çevreler ile birlikte terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP ve paralel yapı,  6-8 Ekim olaylarının bir benzeri olarak büyük bir kaosun fitilini ateşlemek için Diyarbakır Sur’u seçti. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün 16:00’dan  itibaren bütün Diyarbakırlıların bulundukları yerden Sur’a doğru yürümeleri çağrısı yaptı.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Hür Dava Partisi (Hüda-Par) Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu ise Demirtaş’ın çağrısının karşılık bulmayacağı söyleyerek “Vekalet savaşı Suriye’den sonra Türkiye’de PKK eliyle yapılmaya çalışılıyor. Fakat başarılı olamayacaklar” şeklinde konuştu.

 

AYM’NİN KARARI SİYASİ VE KİŞİYE ÖZELDİR!

 

Tanrıkulu Avaztürk Haber Müdürü Arzu Erdoğral’a yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

6-8 Ekim olaylarının çağrıcısı ve insanları sokağa döken şahıs belli. 50’ye yakın insanın hayatını kaybetmesine, binlerce iş yerinin yakılmasına, kurumların evlerin, arabaların tahrip edilmesine rağmen bunlar hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmadı. Şimdi bunlar başlatılmayınca bildiğiniz gibi dün de yine başka bir açıklama yapıldı. Her şeyden önce şunu sorgulamak lazım; Türkiye’de kişiye göre mi özel hukuk işliyor? AYM’nin Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili vermiş olduğu karar tamamen siyasidir, kişiye özeldir.

 

6-8 OLAYLARINDAN SONRA GEREĞİ YAPILSAYDI DURUM FARKLI OLURDU

 

Hükümetin ise bunları da göz önüne alarak özellikle toplumsal olaylarda kaosa ve şiddete çağıran Milletvekilleri, parti Eşbaşkanları ya da yetkili kişiler yani kim olursa olsun bunlar hakkında gereğini yapması gerekiyor. Gerçek manada 6-8 olaylarından sonra gereği yapılıp yargı önüne çıkarılsalardı bugün şehir merkezlerinde çatışmalar böyle olmayacaktı. Ne Sur’da, ne Cizre’de ne de Nusaybin’de…

 

HALK ÇATIŞMALARIN SONA ERMESİNİ İSTİYOR!

 

Ama halen bu konuda herhangi bir adım atılmış değil. Sonuçta Türkiye hukuk devleti ise herkese eşit bir şekilde yaklaşılması lazım.  Alenen, herkesin gözü önünde, hukuku çiğneyecek bir şekilde suç işleyen kişiler hakkında kim olursa olsun ayrım yapmaksızın yargı harekete geçmelidir. Varolan kaos, şiddet ve çatışma ortamı da bundan dolayı yaşanıyor. Bunun tek mağduru da halk. Ekonomi tamamen çökme durumuna geldi. Geçtiğimiz günlerde Sur halkını ziyaret ettik. Şu anda da Çınar’da esnaf ziyareti yapıyoruz. İnsanlar bu çatışmalardan bıkmış durumda ve bir an önce son bulmasını istiyorlar. Yaşanan çatışmaların hem maddi hem de manevi olarak kendilerine ve halka zarar verdiğini ve hiçbir faydasının olmadığını söylüyorlar. Ama çıkıp bireysel  olarak kamuoyunun önünde dile getiremiyorlar ama gerçek bu.

 

HALKIN DESTEK VERMEDİĞİ HİÇBİR GİRİŞİM BAŞARIYA ULAŞAMAZ

 

Bu nedenle herkesin bilmesi gereken ise halkın destek vermediği hiçbir girişim başarıya ulaşamaz. Bunu herkesin bilmesi gerekiyor. Özyönetim ilanlarından sonra, şehir merkezlerinde çukurların kazılması, barikatların yapılması tamamen halkın mağdur olmasına neden oldu. Halk da zaten bunların ilan edildiği yerde orayı terk etti. Yani bunların özyönetimini protesto etti. Siz özyönetim diye insanların mağduriyetine sebep veriyorsanız ve bu insanlar mağdur oluyorsa elbette ki özyönetime destek vermeyip, orayı terk edecek. Bu nedenle özyönetim ilan edilen yerlerde buna son verilmesi ders ve ibret alınması gerekiyor. Ama bakıyoruz ki PKK ve HDP Marksist, Sosyalist bir düşünceye sahip olduğu için kan üzerinden siyaset yapıyor. İnsanların oluk oluk kanının akmasından rant elde etmeye çalışıyor. Tek amaçları kaos, şiddet olsun! İnsanlar ölüyor mu, mağdur mu oluyor, mahalleler mi boşaltılıyor, hiç umurlarında değil. Kaldı ki Cizre’de de buna benzer şeyler yaptılar ama istedikleri başarıya ulaşamadılar.

 

HALKIN DESTEĞİ OLMADIĞI İÇİN DE BUNLAR  MARJİNAL, YAPTIKLARI ÇAĞRILARDA KARŞILIKSIZ KALDI!

 

Sonuçta tekrar vurgulamak gerekirse şehir merkezlerinde yaşanan çatışmaların Kürt halkına, bölge halkına hiçbir faydası yok. Tamamen diyebiliriz ki emperyalist ülkelerin ve Rusya’nın vermiş olduğu emirler ve emeller doğrultusunda bunlar yapılmaktadır. Bu ülkeyi Suriyelileştirmeye çalışıyorlar. Ama hamd olsun ki halkın böyle bir duruma desteği yok. Halkın desteği olmadığı için de bunlar da marjinal, yaptıkları çağrılarda karşılıksız kalmıştır. Düşünün yüz binlerce oy alınan yerde bin kişiyi bir araya getirip toplayamıyorlar. Bu da halktan destek almadıklarının bir örneğidir. 6-8 Ekim benzeri olay planlıyorlar, daha önce de benzer denemeler yapmışlardı ama başarılı olamayacaklar. PKK dışında kalan herkes çatışma istemiyor. Hatta PKK- HDP içerisindeki bir takım insanlarda tehdit edildikleri için seslerini çıkaramıyorlar. Onlar da buna karşılar. Vekalet Savaşı Suriye’den sonra Türkiye’de PKK eliyle yapılmaya çalışılıyor. Fakat bir daha  söylüyorum başarılı olamayacaklar.