1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Pursaklar Emlakçılar Derneği Başkanı Mehmet Solmaz’dan Türkiye Belediyeler Birliği’ne üniversite önerisi
Pursaklar Emlakçılar Derneği Başkanı Mehmet Solmaz’dan Türkiye Belediyeler Birliği’ne üniversite önerisi

Pursaklar Emlakçılar Derneği Başkanı Mehmet Solmaz’dan Türkiye Belediyeler Birliği’ne üniversite önerisi

Özel ve Vakıf Üniversiteleri Başkentin kuzey bölgesinde kampüs kuracak alan bulamazken Pursaklar-Kaçiören sınırındaki TBB’ye ait 8 yıldır boş durumda olan 104 dönümlük Eğitim Kampüs alanı için bölgedeki gayrimenkul sektöründen üniversite önerisi.

A+A-

Bir şehir ve bölgenin kalkınması, başta gayrimenkul sektörü olmak üzere her alanda ticari hareketliliğin tavan yapması için üniversitelerin önemi biliniyor. Eskişehir, Afyon gibi iller bu gerçeğin en somut örneği. Ankara’nın kuzey bölgesi de yıllardır bu eksikliği yaşıyor. Son olarak Çubuk’ta açılan Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin bölgeye getirdiği hareketlilik gözle görülür düzeyde artış gösterdi.

Başkent Ankara’nın kuzeyden açılan kapısı olarak bilinen Pursaklar ve Keçiören senelerdir bölgeye hareketlilik katacak bir üniversite hayali kurarken Vakıf ve Özel üniversiteler bu bölgelerde kampüs kuracak arazi bulma sıkıntısı yaşıyor.

Konu ile ilgili kamuoyuna açıklamalarda bulunan Pursaklar Emlakçılar Derneği Başkanı ve Solmaz Emlak Gayrimenkul Danışmanlığı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Solmaz, Çubuk’ta yapılan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin bulunduğu bölgeye önemli bir hareketlilik getirdiğini, Pursaklar’ın bile az da olsa bu hareketlilikten nasiplendiğini belirtti.

Pursaklar’ın da yıllardır bir üniversite kurulması yönünde beklenti içerisinde olduğunu belirten Mehmet Solmaz, Türkiye Belediyeler Birliği’ne ait olan Keçiören-Pursaklar sınır hattındaki 91368 Ada 7 Parseldeki Eğitim Kampüsü niteliğine sahip arsanın bu beklentiyi fazlasıyla karşılayabilecek konumda olduğunu belirtti. Mehmet Solmaz, Türkiye Belediyeler Birliğine ait 91368 Ada 7 Parseldeki 104 dönümden oluşan arazinin 8 yıldır atıl bir şekilde beklediğini, bir çok özel ve vakıf üniversitesinin ise kampüs kurabilecek büyüklükte arsa bulma sıkıntısı yaşadığına dikkat çekti.

tbb-arsa-baglum.jpg

Pursaklar Emlakçılar Derneği Başkanı ve Solmaz Emlak Gayrimenkul Danışmanlığı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Solmaz açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bölgemizde yıllardır bir üniversite beklentisi var. Altınova bölgemizde Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ne bağlı bir Yüksekokul açılması bile büyük heyecana sebep olmuştu ancak beklentiyi karşılamaktan uzak kaldı. Çubuk’ta Yıldırım Beyazıt Üniversitesi açıldığında bölgenin iğneden ipliğe tüm ticaret kalemlerinde ciddi bir hareketlilik yaşandı. O hareketliliği az da olsa Pursaklar’da bile hissettik. Bir üniversitenin hem ticarete hem sosyokültürel hayata katkıları malum. Bu çerçevede Pursaklar’da yıllardır süren bir beklenti var. Bu beklentiyi karşılayabilecek en uygun arazi ise Pursaklar mücavir alan sınırları içerisinde olmasa bile Keçiören ile Pursaklar’ın ayrıldığı sınırda yer alan ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin mülkiyetindeki 104 dönümlük Eğitim Kampüsü alanıdır. Pursaklar ile Bağlum sınırındaki alanda yapılacak bir devlet üniversitesi ya da vakıf veya özel üniversite hem Keçiören ve Bağlum hem de Pursaklar için önemli bir kazanım olacaktır. Gaziantep’deki Belediyecilik pratiğine baktığımızda Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı sayın Fatma Şahin’in Pursaklar ve Keçiören gibi Ankara’nın kuzeyden açılan iki kapısı için bu arsanın üniversite kampüsü olarak bölgemize ve ekonomimize katkısı konusunda tereddüt etmeyeceğine inanıyoruz.

Ayrıca bu bölgede yapılacak bir üniversite bizim çocuklarımızın da yüksek öğrenimini kendi bölgelerinde yapmaları imkanı sağlayacaktır.”

Pursaklar Emlakçılar Derneği Başkanı ve Solmaz Emlak Gayrimenkul Danışmanlığı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Solmaz, dernek olarak gerekirse Türkiye Belediyeler Birliği ile ortak bir çalışma yürütüp büyüklüğü itibarıyla hem bir eğitim kampüsü hem de öğrenci konaklama alanları oluşturmaya yeterli bu arsanın atıl durumdan kurtarılmasını sağlayabilecekleri mesajı da verdi.

AVAZTÜRK

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.