PYD'den 'namaz kılma yasağı!'

PYD'den 'namaz kılma yasağı!'

PKK-PYD Suriye’de işgal ettiği topraklarda kirli elini camilere de uzattı. Hutbelerde tesettür, cihat ve sahabe konularını yasakladı.

Taha Dağlı'nın yazısı...

Kobani’nin merkezindeki 7 caminin imamları toplatıldı. Camilerde Cuma namazlarında hutbelere yasaklar getirildi.

Suriye’nin kuzeyinde Halep’in ilçelerinden biri olan Kobani, PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin işgali altında.

1,5 yıl önce DAEŞ terör örgütü ile PYD terör örgütü arasında çatışmaların yaşandığı Kobani’de şu an PYD’nin hakimiyeti var.

Marksist-Leninist terör örgütü PYD, Kobani başta olmak üzere Afrin, Tal Abyad, Şeyh Maksut ya da diğer işgal bölgelerinde Arap ve Türkmenlere etnik temizlik uygulamıştı.

Bu kentlerin çoğu Arap ve Türkmen nüfus yoğunluğuna sahip olmasına rağmen Suriyeli Araplar, Türkmenler ve hatta PYD düşüncesinde olmayan Kürtler yaşadıkları evlerden çıkarılıp, sürgün edilmişlerdi.

CAMİ İMAMLARI TOPLATILDI

PYD etnik temizlik ve sürgünle birlikte halkın dini yaşantısına da müdahale ediyor. Kobani’de geçtiğimiz ay içerisinde şehir merkezinde bulunan 7 caminin imamları PYD’nin silahlı kolu YPG tarafından toplatıldı.

İmamlara bazı yasaklar getirildiği öğrenildi. Camilerde Cuma namazlarında okunan hutbelere kısıtlamalar yapılması talimatı verildiği söylendi.

İşte o yasaklar;

-Cuma hutbelerinde sahabelerden bahsedilmeyecek.

-Kadınlarla ilgili tesettür gibi dini bilgilerden söz edilmeyecek.

-Cihat kavramı hutbelerden çıkarılacak, cihat ve cihada dair ayet ve hadisler okunmayacak.

Kobani’de 2014 yılındaki DAEŞ-PYD çatışmalarında bir çok camiye saldırı düzenlenmişti.

Camiler teröristler tarafından çatışma merkezi olarak kullanılmıştı.

PYD’nin camilere yönelik benzer uygulamalarının Afrin’de de geçerli olduğu biliniyor.

Suriye’de 2011’de halk ayaklanmasıyla başlayan şiddet sürecinde camilere yönelik saldırılar Esed rejimi tarafından da sıkça yapılmıştı.

Rejimin askerleri Halep’in Azez ilçesindeki merkez camiyi kuşatıp, caminin içerisini aylarca çatışma alanı olarak kullanmıştı.

Ayrıca bu süreçte rejim askerlerinin namaz kılan halka yönelik saldırıları da olmuştu. Esed rejimi Ramazan ayında, Kadir gecesinde veya kandil gecelerinde yani halkın toplu halde camilere akın ettiği günlerde kutsal mekanları bombalamış ve camilerde katliamlar gerçekleştirmişti.

NAMAZ KILMA YASAĞI

2012 yılında Esed’in ordusundan ayrılarak muhaliflerin safına geçen albay İyad Deek, verdiği bir röportajda rejimden kaçma nedeninin namaz kılma yasağı olduğunu belirtmişti.

İyad Deek, “rejime karşı halk ayaklanması camilerde başladığı için rejim saldırıları daha çok camilere yoğunlaştırdı, biz de ordudayken namaz kılmamız yasaklandı, camilere gitmemiz yasaklandı” ifadelerini kullanmıştı.

TEKBİR GETİRENİN KAFASINI KESİN

Suriye’nin Deyruzzor kentinde rejimin komutanlarından olan General Seif Abdullah da askerlerine tekbir getireni öldürme emri vermişti.

Suriyeli general, “camilerden toplu halde Allah-u ekber sesleri duyarsanız, dikkatli olun, demek ki gösteri yapılacak, Allah-u ekber diyeni yakalayıp, kafasını kesin” diye askerlerini emir konuşması yapmıştı.