RTÜK ve TÜRKSAT’a göreve çağrı!

RTÜK ve TÜRKSAT’a göreve çağrı!

Korsan TV kanallarının oluşturduğu platformlar, hem medya sektörünü, hem de vatandaşı ciddi manada mağdur etmeye devam ediyor.

UMED, RTÜK ve TÜRKSAT’ı göreve çağırdı.

UMED'den yapılan açıklama şöyle:

TÜRKSAT uydusu üzerinden yurtdışından düşük ücretlerle frekans kiralayan, hak ve hukuk da tanımayan korsan TV kanallarının oluşturduğu platformlar, hem medya sektörünü, hem de vatandaşı ciddi manada mağdur ediyor.

Yurtdışından kaçak göçek şekilde TÜRKSAT uydusu üzerinden yayın yapan korsan televizyon kanalları, 24 saat kaçak film yayınlıyor, hatta kanalların kendi iç yapımlarını bile çalarak yayına veriyorlar. Yayınladıkları yanıltıcı reklam ve kumar benzeri yarışmalarla vatandaşın beden ve ruh sağlığını, bazı kampanya ve söylemleriyle dini inançlarını da sömürüyorlar.

Ayrıca, ciddi manada vergi kaybına ve haksız kazanca da sebep olan bu kanallar, keşfettikleri ve arsızca kullandıkları mevzuat boşluğu sebebiyle ceza ve ihtar alsalar da, birkaç saat içinde başka bir firma adı ve logoyla tekrar yayına çıkabiliyorlar.

Biz, Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) olarak, RTÜK ve TÜRKSAT’ı Televizyon yayıncılığı sektörüne ciddi manada zarar veren bu duruma karşı göreve çağırıyor, acilen mevzuat eksiklerini tamamlayarak, mevzuat boşluğundan faydalanan bu Kanallara ve Platformlara dur demesini bekliyoruz.