Rus hava ihlaline ABD'den doğrulama!

Rus hava ihlaline ABD'den doğrulama!

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Mark Wright, Rus savaş uçağının Türk hava sahası ihlalini teyit ederek "Rusya, bölgede istikrarsızlığı artıracak eylemlerine son vermeli" dedi.

Pentagon Sözcüsü Mark Wright, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün  bir Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiğini doğruladı.

"ABD, NATO ile birlikte, Türkiye ile dayanışma halinde olmaya devam  edecektir" ifadesini kullanan Wright, Rusya'yı Türk hava sahasına saygı  göstermeye ve bölgede istikrarsızlığı artıracak eylemlerine son vermeye davet  etti.Wright ayrıca tansiyonun düşürülmesi için gerekli tedbirleri almak  amacıyla iki ülkenin birbiriyle konuşmasının da önemli olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "29 Ocak'ta TSİ 11:46’da  Rusya Federasyonu Hava Kuvvetlerine ait bir adet SU-34 uçağı Türk hava sahasını  ihlal etmiştir. İhlal öncesinde Rusya uçağı Türk hava radar unsurlarınca  defalarca Rusça ve İngilizce ikaz edilmiştir" bilgisi verilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şili'ye hareketinden önce yaptığı  açıklamada, "Rusya, bu ihlallerine devam etmesi halinde sonuçlarına katlanmak  mecburiyetinde kalacaktır" uyarısında bulunmuştu.