Rusya çıldıracak!

Rusya çıldıracak!

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından yeni pazar arayışlarına hız veren Türk iş adamları, gözünü Ukrayna ve İran hattına çevirdi.

Trabzon Sanayici ve İşadamları Derneği (TSİAD) Başkanı ve Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Türkiye resmi temsilcisi Hasan Kamil Hayali koordinesinde Ukrayna'dan gelen ve aralarında Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Yuriy Tsarytsynsky, Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanvekili Burak Pehlivan, Agrozeta Tarım ve Tahıl İhracatı Firması Genel Müdürü Ali Bulut, Sotrundnichestvo Lojistik Firması Genel Müdür Yardımcısı Oleksandr Sukhyn ile Ukraynalı gıda, emlak ile çevre ve teknolojisi temsilcilerinin bulunduğu heyet, kentte incelemelerde bulunduktan sonra Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Suat Hacısalihoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Ziyaret sonrası heyetle yapılan toplantıda konuşan Hacısalihoğlu, Trabzon'dan Ukrayna'ya ihracatın artırılması, bunun için iş dünyasının Ukrayna pazarına odaklanması gerektiğine işaret etti.

Hacısalihoğlu, İran'ın da dünya pazarlarına açıldığını anımsatarak, Ukrayna-İran hattında Türkiye'nin ve özellikle Trabzon'un liman avantajıyla güçlü bir işbirliği yaratılabileceğini vurguladı.

Ukrayna-Rusya krizi nedeniyle Ukrayna'nın özellikle Kherson bölgesiyle yürütülen işbirliği çalışmalarına ara verildiğini anımsatan Hacısalihoğlu, şunları kaydetti:

"Lojistik açısından bakıldığında da Ukrayna'nın bu bölgesinde birçok limanı var. Bu limanların işletilmesinin yanı sıra lojistik bağlantıların kurulmasında fayda var. Bölgelerimiz arasındaki iş kollarını iyi takip etmemiz gerekiyor. Geleceğe yönelik İran ve Ukrayna'da iş dünyasına yakın durmamız gerekiyor. Özellikle İran açılımıyla doğabilecek iş fırsatları en büyük hedefimiz olmalıdır. Turizm sektöründe de Ukrayna Kherson'un önemli potansiyelleri var. Kherson önemli bir bölge ve avcılık konusunda dünya birincilikleri var. Bu alanda da çalışabiliriz."

Hacısalihoğlu, iş adamlarına da çağrıda bulunarak, "İş adamlarımız Ukrayna, Türkiye ve İran koridorunda doğabilecek iş fırsatlarına odaklanmalı" değerlendirmesinde bulundu.

İSTANBUL'DAN UKRANYA'NIN 6 ŞEHRİNE UÇUŞ

TUİD Başkanvekili Pehlivan da Türk Hava Yolları'nın Türk iş adamlarına Ukrayna'da rekabet avantajı getirdiğini anlatarak, THY'nin İstanbul'dan Ukrayna'nın 6 şehrine uçuş başlattığını, iki şehrine daha uçuş başlatacağını söyledi.

''İPEKYOLU VE VİKİNG KORİDORU ÇİN İLE BALTIK HATTINI BİRLEŞTİRECEK''

Pehlivan, Ukrayna-Türkiye ve İran koridoruna dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ukrayna-Türkiye-İran koridorunda çok sıcak gelişmeler yaşanıyor. Lojistik plandaki en büyük gelişme İpekyolu ve Viking hattının birbirine bağlanması konusunda oluyor. İtalya ve Gürcistan gibi ülkeler bu hattı çok yakından takip ediyor ve bu koridora kendi ülkelerinin dahil olması konusunda yoğun girişimlerde bulunuyor. İpekyolu-Viking koridoru Çin ile Doğu Avrupa, Orta Avrupa ve Baltık ülkelerini birbirine bağlayacak. Ukrayna, Odesa ve Kherson limanlarını bu konuda geliştiriyor. Bu koridora Karadeniz'de Gürcistan'ın Batum ve Poti limanları da taliplidir ancak bu limanlar yoğun. İran için Trabzon Limanı çok önemli. Ukrayna-İran ticaret hattı Trabzon üzerinden düşünülüyor. Lojistik sektöründeki Trabzonlu firmaları Ukrayna'ya davet ediyoruz. Özellikle Kherson bölgesindeki birkaç limanı bu amaçla çalıştırmayı planlayabilirler."

TSİAD Başkanı Hayali de Ukrayna'da çok büyük fırsatlar olduğunu, bundan Türkiye'nin ve özel sektörün yararlanması gerektiğine dile getirdi.