Sağlık çalışanlarına hakarete para cezası!

Sağlık çalışanlarına hakarete para cezası!

Sivas’ta sağlık çalışanlarına hareket ve tehditte bulunan iki kişiye 6 bin 200 lira para cezası verildi.

Kardeşler Aile Sağlığı Merkezi’nde 2015 yılının Şubat ayında yaşanan olayda hasta H.Y. tedavi olmak için ilgili merkeze gitti. Aile hekimi sağlık çalışanına eşine ilaç yazdırmak istediğini ifade etti. Aile hekimi ise eşi olmadan ilaç yazamayacağını söyledi. Buna sinirlenen hasta H.Y. aile hekimine hakarette bulundu.

Sivas 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmalardan sonra, hasta H.Y.'nin 4 bin 700 lira adli para cezası ile cezalandırmasına karar verildi. H.Y.’nin geçmişteki iyi hallerinden dolayı ceza 5 yıl süreyle ertelendi.

Diğer bir olayda ise 2015 yılının Ağustos ayında İmranlı İlçe Devlet Hastanesi’nde yaşandı. Hasta S.Ç. tedavi olmak için hastaneye giderek iğne yaptırmak istedi. Hemşirenin yanına giden hasta S.Ç.’ye hemşire içeride başka bir hastanın bulunduğunu beklemesi gerektiğini söyledi. Sert tavırla kendisi ile ilgilenilmesini isteyen hastayı hemşire uyardı. Israrlı tavrını sürdüren hasta “iğnemi yapmak zorundasın, yapmazsan görürsün” diyerek tehditte bulundu.

İmranlı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmalardan sonra, hasta S.Ç.'nin bin 500 lira adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. S.Ç.’nin geçmişteki iyi halleri nedeniyle ceza 5 yıl ertelendi.

İki kişi 5 yıl içinde başka bir suç işlerse para cezalarını ödemek zorunda kalacaklar.