1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sayıştay CHP'li Mansur Yavaş'ı lime lime etmiş: Özel Kalem'den memuriyet hüllesi de denetime takıldı
Sayıştay CHP'li Mansur Yavaş'ı lime lime etmiş: Özel Kalem'den memuriyet hüllesi de denetime takıldı

Sayıştay CHP'li Mansur Yavaş'ı lime lime etmiş: Özel Kalem'den memuriyet hüllesi de denetime takıldı

Sayıştay denetçilerinin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ndeki incelemelerinde çok sayıda usulsüzlük tespit edilirken CHP’li Başkanı Mansur Yavaş’ın Özel Kalem kadrosunu memuriyete geçiş basamağı yapması da denetime takıldı.

A+A-

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Mansur Yavaş’ın, Özel Kalem Müdürlüğü kadrosunu memuriyete geçiş basamağı olarak kullandığı ortaya çıktı.

Sayıştay denetçilerinin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ndeki denetimlerini tamamladıktan sonra hazırladıkları tespit raporu, CHP’li Mansur Yavaş’ın bir çok ihaleyi usulsüz yöntemlerle yaptığı, belediye taşınmazlarının kiralamalarında usulsüzlüklere imza attığı gibi bulguları gün yüzüne çıkarırken Özel Kalem Müdürlüğü kadrosunun da memuriyet için basamak olarak kullanıldığı öğrenildi.

Sayıştay Denetçilerinin, denetimler sonrasında hazırladıkları ve birimlere dağıtıldığı öğrenilen tespit raporunda, “Özel Kalem Müdürlüğünün Memuriyete Sınavsız Girişin Aracı Olarak Kullanılması” başlığı altında şu ifadelere yer verildi: “Bağlı idare özel kalem müdürlüğü kadrosunun, sınavsız bir şekilde memuriyete geçişin aracı olarak kullanıldığı tespit edilmiştir.”

Söz konusu raporda, Sayıştay Genel Kurulunun 04.04.2005 tarih ve 5119/1 numaralı kararına da atıfta bulunularak, “açıktan istisnai memuriyet kadrolarına atanan kişilerin daha sonra naklen diğer memur kadrolarına atanmalarının, memurluk sınavlarına girmiş ve başarılı olmuş kişilere karşı haksız bir durum yarattığı vurgulandıktan sonra bu durumun Anayasanın ‘kanun önünde eşitlik’ ve ‘kamu hizmetine girmede eşitlik’ ilkelerini ihlal edici nitelikte olduğunun altı çizilmiştir” ifadelerine yer verildi.

ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜNE ATANAN KİŞİ 5 HAFTA GEÇMEDEN MEMUR YAPILMIŞ

Raporda mevzuat hatırlatmalarından sonra Ankara Büyükşehir Belediyesinin bağlı idaresi olan EGO’nun özel kalem müdürlüğü kadrosuna 23 Ekim 2020 tarihinde açıktan atanan bir kişinin, bu atamanın üzerinden henüz beş hafta geçmeden 27 Kasım 2020 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesinde memur kadrosuna naklen atamasının yapıldığı tespitine yer verildiği görüldü.

Bu tespitin usulsüz olduğuna dair ifadeler ise rapora şu yekilde yansıdı: “Sonuç itibariyle, 2020 yılında bağlı idare özel kalem müdürlüğüne yapılan atamada; ilgilinin bir seçim dönemi boyunca çalıştırılması esasına riayet edilmeyerek bu kadronun Ankara Büyükşehir Belediyesindeki memur kadrosuna sınavsız atama yolu olarak kullanıldığı, bu suretle kanun önünde eşitlik, kamu görevine girmede eşitlik ve liyakat ilkesine aykırı bir durumun oluşturulduğu tespit edilmiştir.”

AVAZTÜRK

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum