SDÜ Rektörü Çarıkçı onayıyla, Erdoğan'a hakaret 'özgürlüğü'

SDÜ Rektörü Çarıkçı onayıyla, Erdoğan'a hakaret 'özgürlüğü'

ÖZEL HABER- Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından yılda iki kez yayınlanan Dergi’nin22’nci sayısında yayınlanan bir makalede Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’ye yönelik ağır ifadelere yer verilirken, hükümeti yıkmaya yönelik

Taksim Gezi Parkı’nda ağaç eylemi adı altında başlatılıp, Türkiye’ye yayılan, meşru iktidarı yıkmaya yönelik sivil darbe girişimi ve devlete başkaldıran anarşizme dönüşen Gezi Eylemleri, bir devlet üniversitesi tarafından çıkarılan Dergi’de “haklı direniş” olarak gösteriliyor. Dergi’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ağır ithamlar ve hakaretlere yer verilirken, AK Parti iktidarı da “İfade özgürlüğünü kısıtlamak, muhalif sesleri susturmak, otosansürü yaygınlaştırmak ve baskıcılıkla” suçlanıyor.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından yılda 2 kez çıkarılan Dergi’nin 22. Sayısında, Songül Sallan Gül, Merve Sezer ve Özlem Kahya Nizam imzasıyla yer alan “Eylemcilerin Gözünden Bir Sosyal Hareket Ve Kent Hakkı Talebi Olarak Taksim Gezi Parkı Eylemleri” isimli tez çalışmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan için ağır hakaret ve ithamlar, AK Parti için de baskıcı, dayatmacı ve anlık ve şaibeli kararları dikte etme suçlamaları yer alıyor.

TALİMAT REKTÖR ÇARIKÇI’DAN

Dergide yayınlanması talimatının SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı tarafından verildiği belirtilen tezde, Gezi kalkışmasının 2007’den sonra sergilenen uygulamalara yönelik “haklı direniş” olduğu vurgulanırken, “2007’den itibaren siyasal iktidarın, AKP’nin, ifade özgürlüklerini kısıtlaması, gazetecilerin yargılanmaları, muhalif seslerin susturulmaları, işten atılmaları ve otosansürün yaygınlaştırılmasının yanında, alkol tüketim alanlarına ve saatlerine getirilen kısıtlayıcı düzenlemeler, kadınlara getirilen kürtaj yasakları da artmıştır” ifadeleri dikkat çekiyor.

“ERDOĞAN KENDİ ZEVKİNİ DAYATIYOR”

Başından sonuna Erdoğan ve AK Parti karşıtlığının nefrete dönüşen bir dille anlatıldığı tez çalışmasında, AK Parti’nin, getirdiği yasal düzenlemelerin, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zevklerinin dayatılması” şeklinde aktarıldığı görülüyor.

Gezi Kalkışmasının, hükümete karşı oluşan güvensizliğin farklı kesimleri bir araya getiren bir sosyal hareket olduğu ifadelerinin de dikkat çektiği Dergi’de, “Kürt Hareketi” isimli bir oluşumdan söz edilmesi de şaşkınlıkla karşılandı. Gezi kalkışması sırasında hiç olmayan bir grup üstelik etnik farklılık vurgusu üzerinden türetilen tez çalışmasının taşıdığı siyasi ön yargılara rağmen akademik amaçla çıkarılan bir dergide yayınlanması, üniversitede büyük tepki çekerken, bu tepkilerin, SDÜ Rektörü Prof. Çarıkçı’nın oluşturduğu baskıcı yönetim nedeniyle bastırıldığı da belirtiliyor.

Bir süre önce; SDÜ’de CHP ve MHP tandanslı kadrolaşma suçlamalarıyla da gündeme gelen Prof. Çarıkçı’nın, üniversitenin doğrudan alım işlerinde de bir takım usulsüzlüklere imza attığı yönünde iddialar ortaya atılmıştı.

REKTÖR AK PARTİ VE ERDOĞAN DÜŞMANI

SDÜ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi’nde yer alan tez çalışmasına dair görüşlerine başvurduğumuz Üniversite Öğretim Görevlileri ise, üniversitenin son dönem sergilediği uygulamalar ve yayınlarıyla bilim yuvası olma vasfını hızla kaybettiğini belirttiler. SDÜ Öğretim Görevlileri, rektörün iki muhalefet partisiyle işbirliği içerisinde üniversiteyi siyasetin merkezine dönüştürdüğünü ve eğitim ve idari kadrolarda iktidar yakını ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan sempatizanı herkesin mobbing ve fiili baskılara maruz kaldığını da belirttiler.

AVAZTURK.COM