Siber Saldırılar Artacak!

Siber Saldırılar Artacak!

Siber saldırılar her geçen gün büyük tehdit olmaya devam ediyor. Labris Network, 2016 yılında DDoS kaynaklı siber saldırıların beklenmedik şekilde artış göstereceğini açıkladı.

Bir ülke/şirkete gerçekleştirilen tehditlerin günümüzde gerçekleşme şekli olan siber saldırılar artarak ilerlemeye devam ediyor.

Labris Network 2016 yılında gerçekleşmesi öngörülen siber saldırılara ilişkin “Labris SOC” raporunu yayınladı. Rapor nezdinde 2016 yılında siber saldırıların daha da tehlikeli bir hal alması bekleniyor.

Önceki yıllarda birçok fidye amaçlı kötü yazılımlar tarafından saldırıların gerçekleştirildiği raporda, internet korsanlarının bu uğurda kullandıkları şifreleme tekniğinin engellenemediği ifade edildi.

Bu nedenle ismi açıklanmayan birçok şirketin fidye vermek zorunda kaldığı vurgulanırken, fidye saldırıların bu yıl mobil odaklı da gerçekleşebileceği öngörülüyor.

Şirketlerin yanı sıra ülke ve devletlerinde geçen yıla oranla, bu yıl daha da fazla siber saldırı tehdidinde olacakları dile getirildi.

Siber saldırıların kaynaklarına da değinilen raporda, saldırıların en rahatlıkla artan müşteri talebi ve oluşan kar marjı beraberinde güvenlik açığı barındıran uygulamalar vasıtasıyla gerçekleştiği, bu yılda gerçekleşebileceği belirtildi.

2015 yılında 500 Gbps düzeyinde DDoS saldırıların gerçekleştiği ifade edilen raporda, artan bant genişliği, DDoS kullanımının kolaylaşması gibi sebepler nedeniyle bu sınırın üzerine çıkacağı vurgulandı.

Siber saldırıların 2016 yılında katlanarak artacağı hatta bazı düzeylerde rekor seviyeye ulaşacağını söyleyebiliriz. Güvenlik firmalarının ve büyük şirketlerin bu konulara engel olup olamayacaklarını bekleyip göreceğiz. Umarız bu süreçte göreceklerimiz kötü deneyimlerden ibaret olmaz.