Soğuk havalar geri geliyor!

Soğuk havalar geri geliyor!

Kar Trakya'dan giriş yaptı. Edirne ve Kırklareli'de kar yağışı başladı. İstanbul'da da sağanak yağış bekleniyor.

Yağış akşam saatlerinden sonra yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde devam edeceği tahmin ediliyor.

Balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine giren Edirne, kar  yağışıyla beyaza büründü. Kar, Selimiye Camisi ile Meriç ve Tunca köprüleri çevresinde güzel  görüntüler oluşturdu. Kar, kent merkezinin yanı sıra Bulgaristan'a geçişi  sağlayan Kapıkule Gümrük Kapısı ile Lalapaşa ilçesine bağlı Hamzabeyli Gümrük  Kapısı yolunda da etkili oldu. Polis ekipleri, bazı kavşaklarda meydana gelebilecek olumsuzluklara  karşı önlem alırken, belediye ve karayolları ekipleri de ulaşımda sıkıntı  yaşanmaması için kar küreme ve tuzlama çalışmalarına başladı. Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, hava sıcaklığının 0  derece olduğu kentte, kar yağışının akşama kadar etkili olması bekleniyor.

  

 

Kırklareli'de gece saatlerinde başlayan kar, hayatı olumsuz etkiliyor. Kar kalınlığı Bulgaristan'a açılan Dereköy Gümrük Kapısı'nda 10,  Kofçaz'da 15 ve Demirköy'ün belli kesimlerinde 25 santimetreye ulaştı. Karayolları 15. Şube Şefliği ekipleri, Kofçaz ve Demirköy ilçeleri,  Mahyatepe mevkisi ile Dereköy Gümrük Kapısı yolunda kar temizleme çalışmalarını  aralıksız sürdürüyor.Kırklareli Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri ise kar  yağışının yoğun olduğu Dereköy Gümrük Kapısı, Demirköy ve Kofçaz ilçelerinde kış  lastiği uygulaması yaptı.Ekipler, kış lastiği olmayan araç sürücülerine  cezai işlem uyguladı.

MARMARA'DA SAĞANAK

Bugün Marmara bölgesi ile kıyı Ege'de kuvvetli, yer yer ise çok kuvvetli  (21-75 kilogram/metrekare) olması bekleniyor. Kuvvetli yağış sonucu meydana gelebilecek ani sel ve su baskınlarına  karşı dikkatli ve tedbirli olunması isteniyor.

Yağmur ve sağanak şeklinde başlayacak yağışların bugün hava  sıcaklıklarının hissedilir derecede düşüşüyle birlikte önce Trakya'da ve  Marmara'nın batısında, akşam ve gece saatlerinde ise Marmara bölgesinin güney ve  doğusu ile kuzey ve İç Ege'de karla karışık yağmur ve kar şekline döneceği,  rüzgarın da kuzeydoğu yönlerden (poyraz) kuvvetli (40-70 kilometre/saat) olarak  eseceği öngörülüyor.

İSTANBUL

İstanbul'da yağışların gün boyu boyunca kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak şeklinde devam edeceği, akşam saatlerinden sonra yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde devam edeceği tahmin ediliyor.

Ankara ve iç kesimlerde ise cumartesi günü kar yağışı bekleniyor. Pazar gününden itibaren sıcaklıklar tekrar yükselecek...

POYRAZ ETKİLİ OLDU

Marmara Denizi'nde gece başlayan ve hızı zaman zaman 90 kilometreye  ulaşan fırtına nedeniyle seyre devam edemeyen yerli ve yabancı 29 şilep ve  tanker, Şarköy ilçesi sahilinde demirledi.Gemiler, geceyi ışıklarını yakarak, burada geçirirken, gemilerdeki personel de fırtına ve yer yer 4 metreyi aşan dalgalar sebebiyle karaya çıkamadı.  Bu arada, etkili poyraz sebebiyle balıkçılar da tekneleriyle Şarköy'deki Mürefte ve Hoşköy balıkçı barınaklarına sığındı.  Meteoroloji yetkilileri ise fırtınanın yarın da devam edeceğini ve denize çıkacakların dikkatli olması gerektiğini bildirdi.