Sultan Abdülhamid Han'ı Anma-Anlama Etkinliği

Sultan Abdülhamid Han'ı Anma-Anlama Etkinliği

Cihan Sultan Abdülhamit Han'ı anma etkinlikleri yurdun bir çok yerinde yapılırken,İstanbul'da da 13.Şubat. Cumartesi saat 20:00’de Eyüp Kültür ve Sanat Merkezi’nde musiki eşliğinde bir etkinlik gerçekleşecek.

Etkinlik 18 yaşındaki piyanist Güneş Yakartepe tarafından hazırlanmış olup, Sultan II. Abdülhamid’in yaşamı ve eserlerini kapsayan sunumlarla zenginleştirilmiştir.

Etkinliğe katılan konuklar “Sultan II. Abdülhamid Fotoğraf Sergisi”ni de gezebileceklerdir.

Konserde, Sultan II.Abdülhamid’e ithafen yazılmış piyano besteleri; Hamidiye Marşı, Selamlık Marşı, 25. Cülüs yılı Marşları, yanında komalı piyano ile Sultan II. Abdülhamid döneminde yaşayan ve Sultan’ın himaye ettiği müzisyenler; Hacı Arif Bey, Rıfat Bey, Tanburi Cemil Bey, Muallim İsmail Hakkı Bey’in o dönemde bestelediği Türk müziği eserlerine yer verilecektir.

Sultan 2. Mahmut’dan itibaren sarayda piyano müziği önem kazanmaya başlamış. Sultan II. Abdülhamid,

Avrupalı ünlü müzisyenlerden Alexan’dan piyano, Guatelli paşa ve Miralay Lombardini bey’den batı musikisi öğrenmiş. Padişahlığında da akşamları ailesine piyano çaldığı olurmuş.

Sultan II. Abdülhamid çocuklarının hepsine piyano dersi aldırmış, müzik eğitimi ile yakından ilgilenmiştir. Çocuklarının babalarına sunduğu konserleri zevkle dinlemiştir.

Eyüp Belediyesi “Eyüp Kültür ve Sanat Merkezi”nde anma ve konser etkinliğimize ilgi göstereceğinizi arzu eder, Saygılarımı sunarım.

Sultan II. Abdülhamid Anma Etkinliği İçeriği

Piyano /  Çello ile Batı Müziği, Sultan II. Abdülhamid’e ithafen yapılmış besteler

Piyano / Yaylı Tambur ve Vokal ile Sultan II. Abdülhamid Dönemi Türk Musikisi

Sultan II. Abdülhamid’in Kişiliği, Yaşamı ve Dönemindeki Gelişmeler (Görsel Anlatım)

Piyano: Güneş Yakartepe, Çello /tambur: Gökhan Karcebaş, Vokal: Burcu Vatansever