Suudi Arabistan o dönemde Türkiye'yi desteklemiş

Suudi Arabistan o dönemde Türkiye'yi desteklemiş

Suudi Arabistan’ın Kıbrıs meselesinde Türkiye’yi desteklediği, hatta Kıbrıslı Türklere yardım ettiği ortaya çıktı.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ciddi sorunlarından biri olan Kıbrıs meselesiyle ilgili birçok anı akıllarda kaldı. Ancak Kıbrıs konusunun çok bilinmeyen yanlarından birisinin de Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye ve Kıbrıs Türklerine gerek siyasi, gerek finansal destek vermesi olduğu belgelendi.

Abdullah bin Haciş Eş-Şemri tarafından kaleme alınan ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bostancı tarafından Türkçe'ye çevrilen 'Fırat Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Dergisi'nin 10. Cildinin ikinci sayısında yayınlanan yazıda Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin içeriğiyle ilgili çarpıcı bilgiler yer alıyor.

Buna göre Kral Halid bin Abdülaziz döneminde (1975-1982) Kıbrıs meselesi patlak verdiğinde Suudi Arabistan resmi olarak Türkiye'ye ve Kıbrıs Türklerine maddi, manevi, siyasi yönlerden yardımda bulundu. Suud Hükümeti'nin, Suudi Yatırım Fonu, İslam Kalkınma Bankası, İslam Konferansı Örgütü, Dünya İslam Birliği (Rabıta), BM gibi çeşitli basıtalarla Kıbrıslı Türklere nasıl yardım ettiği bu dergide ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. 

İki toplumu içine alan tarafsız, hükümran, müstakil, federal bir Kıbrıs devletinin kuruluşuna çağrıda bulunduğu Kıbrıs meselesiyle ilgili İslâm Konferansı Örgütü’nden çıkan kararlarda ve daha birçok hususlarda konuya nasıl katkıda bulunduğunu belgeliyor. Araştırma, Kral Halid döneminde Kuzey Kıbrıs’taki Türk toplumuna

yapılan yardım çalışmalarının Türk-Suud ilişkilerine yansımaları özetlenerek son

buluyor.