Tel Abyad'da kontrol yeniden YPG'ye geçti

Tel Abyad'da kontrol yeniden YPG'ye geçti

15 Haziran'da YPG'nin kontrolüne geçen Tel Abyad'a yönelik IŞİD saldırısı, 16 saat aralıksız süren çatışmaların ardından püskürtüldü.

Suriye'de ilan edilen ateşkesi sabote etmek için yönetim merkezi Rakka ile Türkiye sınırından Tel Abyad'a yönelik bir çok noktadan eşzamanlı saldırı gerçekleştiren IŞİD grupları kent merkezindeki bazı stratejik noktaları denetim altına almaya çalıştı.

Önceki gece YPG mevzilerine saldırarak ilçe merkezine girmeye çalışan IŞİD'li gruplara, sert karşılık verildi. Mentiqet-ul Îskan bölgesine yerleşen IŞİD grupları, Ayn Arus, Vatani Hastanesi ile Hemam Türkmen köyünnde iki grup arasında yaşanan şiddetli çatışmalar 16 saat aralıksız sürdü. Yönetim merkezi Rakka'dan yüzlerce ağır silahlı gruplarla Tel Abyad'ı almak için harekete geçen IŞİD, koalisyon uçaklarının desteği ile YPG tarafından püskürtüldü. Ancak, Tel Abiyat merkezine sızarak bazı mahallerde denitim kuran IŞİD'lilerin yerleştiği bazı evler ve resmi binalar uçaklar tarafından vuruldu.

100'den fazla IŞİD'li öldürüldü

IŞİD saldırısında yaşamını yiterler arasında çok sayıda sivil de bulunuyor. Bugün sabah saatlerinde Tel Abyad'daki silahlı IŞİD gruplarının çoğu operasyonlar kapsamında öldürüldü. Merkezde barınamayan kalan IŞİD'li gruplar ise Rakka bölgesine doğru çekildi. Tel Abiyad'daki yerel kaynaklar, saldırılarda 100'den fazla IŞİD üyesinin öldürüldüğünü, kent dışındaki yerleşim birimlerinde tutunmaya çalışan grupların ise havadan ve karadan ablukaya alındığı öğrenildi.

Çatışmalar Suluk'ta yoğunlaştı

Çatışmalar tel Abyad'a 20 kilometre mesafedeki Suluk kasabası ile Hemam Türkmen köyü çevresinde yoğunlaşıyor. Petrol bölgesi Şeddadi'yi bir süre önce YPG'nin de içinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG)eline geçmesi ve son dönemlerde önemli ölçüde toprak kaybeden ve Rakka üzerinde artan tehditler dolayısıyla IŞİD, savurnmadan saldırıya geçti. IŞİD, Rakka'ya ulaşan önemli bir nokta olması ve stratejik konumu enedeniyle Tel Abiyad'ı tekrar almak için ilk kez bu nedni bir saldırı gerçekleştiriyor.

Akçakale'de yaşam normale döndü

Çatışmalar nedeniyle belediyeden uyarı anons u yapılması sonrasında Akçakale'de halk, evlerine kapanmıştı. Tel Abyad'ın IŞİD'ten tamamen temizlenmesinden sonra Akçakale'de yaşam normale döndü.  Güvenlik güçlerinin sınır hattında zırhlı araçlarla önlemi sürüyor.