TSK'daki FETÖ'cülerin sigortası: 'Kıyak Emeklilik' teklifi!

TSK'daki FETÖ'cülerin sigortası: 'Kıyak Emeklilik' teklifi!

AK Parti’den kimi milletvekillerinin imzasıyla TBMM’ye sunulan “86-87-88 dönem mezunu Albaylara kıyak emeklilik” teklifinin, TSK’daki Paralel Yapı unsurlarının tasfiyesine yönelik muhtemel operasyonlara karşı sigorta işlevi göreceği iddia edildi.

AVAZTÜRK/ÖZELHABER- Bazı AK Parti milletvekillerinin Ocak ayı başında TBMM’ye sunduğu ve 1986, 1987 ve 1988 mezunu Silahlı Kuvvetler mezunlarına ekstra imkanlar getiren emeklilik teklifinin, 2016 Ağustos’unda 31 yılını bilfiil dolduran 1985 mezunlarıyla birlikte 4 dönemin tasfiyesine imkan tanıdığı, bu gelişmenin, ilerde Paralel Yapı’nın TSK içerisindeki unsurlarının temizlenmesi maksadıyla düzenlenmesi muhtemel operasyonlar için büyük tehdit oluşturacağı öne sürüldü.

Konu hakkında AVAZTÜRK’e bilgi veren üst düzey askeri yetkili, “Fetullahçı Terör Örgütü diye adlandırılan Paralel Yapı’nın ordu içinde çok güçlü olduğunu, 2007’de başlayan Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk Davaları sonrasındaki kadrolaşmasıyla şu an TSK’da en güçlü dönemini yaşadığını, önümüzdeki Ağustos ayında emekliye ayrılacak 85’lilere 86-87-88 mezunlarının da dahil edilmesiyle 4 dönemin emekliye sevkinin büyük sorun oluşturacağı” uyarısında bulundu. 4 dönem subayların cazip emeklilik teklifiyle tasfiyesi sonrasında, Fetullahçı Örgüt için komuta katında gelecek yılların planlamasını hayata geçirebilme fırsatının doğacağına işaret eden isminin saklı kalmasını isteyen askeri yetkili, “Silahlı Kuvvetlerde 31 yılı bilfiil dolduranlar kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk ediliyor. Bu seneki 30 Ağustos’ta 85’liler emekliye sevk edilecek. Buna ek olarak 86-87 ve 88’lileri de kapsayacak şekilde bir çalışma yapıldı. Çalışmanın TSK’daki Fetullahçı Örgüt mensupları tarafından gündeme getirildiğine dair TSK’da ciddi bir kanaat var. AK Parti’nin bu konuda Fetullahçı Örgüt mensupları tarafından oyuna getirildiğini düşünüyoruz” dedi.

TEK TEK ARIYORLAR!

88 mezunlarının normalde 2019’da, 87’lilerin 2018’de 86’lıların da 2017’de emekliye ayrılması gerektiğini aktaran üst düzey askeri yetkili, “Ama bunların hepsini kapsayacak şekilde 30 Ağustos öncesinde 88’lilere alacağı tazminata ilaveten 70 bin lira,  87’lilere 60 bin lira, 86’lılara da 50 bin lira para öngörülüyor. Hatta TSK mensupları tek tek aranarak soruluyor ‘70 bin lira alacaksınız emekliliği düşünüyor musunuz’ diye.

Bunlar, 86-87-88’lilerin içindeki kendi adamlarını zaten general amiral yaptılar.

Şimdi de Paralel Yapı ile ilişkisi olmayanlar ya da bu yapı ile mücadele etmek isteyenler, önlerine konulan bu teklifle tasfiye edilecek.

Paralel Yapı ile mücadele iradesine sahip olanlar, hazırlanan cazip teklifle emekliye sevk edildikten sonra, örgütün TSK içindeki uzantılarının tasfiyesi için bir operasyon talimatı geldiğinde de, ‘emeklilikler sonrasında orduda subay kalmadı’ gerekçesi öne sürülerek Fetullahçılar’ın temizlenmesini amaçlayacak operasyon engellenmek istenecek, bu yönde ‘ordu zayıflatılmak isteniyor’ şeklinde algı operasyonu düzenlenecek. ‘86-87-88’lilerden oluşan 3 devre emekli edildi. 85’liler de zaten emekli edilmesi gerekiyordu. Şimdi böyle bir tasfiye harekatı TSK’yı daha da zayıflatır’ diyecekler” dedi.

Fetullahçı Örgüt’ün 80’lerin sonunda başlattığı TSK’daki yapılanmasını Ergenekon ve Balyoz gibi dönemlerdeki tasfiye hareketleri sonrasında tamamladığına da vurgu yapan üst düzey askeri yetkili, “Başından bu yana örgütle ilişkili olduğu bilinen isimler bu dönemler sonrasında terfi ettirildi. Haliyle tasarıyla hedeflenen ‘albay yığılması’ içerisinde Paralel Örgütle ilişkili isimler yok bile.

Bu üç devrenin maddi imkanlarla emekli edilmesi durumunda ciddi bir boşluk olacak. Tasarı ile 3 bin albayın emekliye sevki öngörülüyor. Fetullahçı Örgütün TSK’daki uzantılarına operasyon durumunda da; biz üç devreyi emekli ettik. Yeni bir tasfiye operasyonu ordunun savunma ve taarruz gücünü zayıflatır savunması geldiğinde kimse kıpırdayamaz örgüt mensuplarına operasyon da düzenleyemez” dedi.

FETÖ İKİ ÖNEMLİ BAŞARIYA ULAŞACAK!

AK Parti milletvekilleri imzasıyla TBMM’ye sunulan teklife şu an Cumhurbaşkanı Erdoğan dışında dur diyebilecek bir irade de görmediklerini söyleyen askeri yetkili, örgütün bu teklifle eke başarı elde edebileceğini bunlardan ilkinin, “kendileriyle mücadele edip kendilerine sıkıntı çıkaracak kadroları para ödülü ile emekli ederek önlerindeki engeli kaldırmak” olacağını, ikincisinin de “yarın bir gün Paralele operasyon başladığında ‘tamam ama benim ordumun savaşma gücü iyice gidecek. Dolayısıyla biz 85’liler dahil 4 devreyi emekli ettik. Şimdi yeni bir tasfiye orduyu zayıflatır’ savunması getirerek uzantılarının tasfiyesini engellemek” olacağını belirtti.  

AVAZTURK.COM ÖZEL