Türkiye'nin uluslararası doğrudan yatırım girişinde büyük artış

Türkiye'nin uluslararası doğrudan yatırım girişinde büyük artış

Türkiye'ye geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 32,4 artışla 16 milyar 583 milyon dolar uluslararası net doğrudan yatırım girişi oldu.

Uluslararası net doğrudan yatırım girişi, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 32,4 artarak 16 milyar 583 milyon dolar oldu. Geçen yılın aralık ayında ise bu rakam 1 milyar 645 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

Ekonomi Bakanlığı, 2015 yılı aralık ayına ilişkin "Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni"ni yayımladı. 

Buna göre, aralıkta 1 milyar 645 milyon dolar düzeyinde net uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti. Geçen yılın tamamında ise uluslararası net doğrudan yatırım girişi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32,4 artışla 16 milyar 583 milyon doları buldu. 

Geçen yılın tamamında toplam 11,8 milyar dolar olan sermaye girişinin 4,1 milyarı imalat sektöründen, 3,5 milyar doları mali aracı kuruluşların faaliyetlerinden kaynaklandı. Ocak-aralık döneminde nakit sermaye girişinin yüzde 57,6'sı AB ülkeleri kaynaklı oldu. 

Kurulan uluslararası sermayeli şirketler 

Aralıkta 323 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 13 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti. Böylece yılın tamamında 4 bin 925 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 199 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki yapıldı. 

Ocak-aralık döneminde kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde 163 uluslararası sermayeli şirket, şube kuruluşu ile yabancı ortak iştiraki oldu. Bunun 64'ünü toptan ve perakende ticaret sektöründe, 24'ünü imalat sanayisi sektöründe kurulan şirketler oluşturdu. 

Bu dönemde kurulan 5 bin 124 uluslararası sermayeli şirketin, 2 bin 766'sı Yakın ve Ortadoğu ülkeleri, bin 177'si AB ülkeleri, 321'i ise AB hariç diğer Avrupa ülkeleri ortaklı şirketlerden oluştu. 

Toplam uluslararası sermayeli şirketlerin sayısı 

Aralık sonu itibarıyla Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası sermayeli şirket sayısı toplam 47 bin 187'ye ulaştı. Bu şirketlerin, başta toptan ve perakende ticaret olmak üzere, gayrimenkul kiralama, iş faaliyetleri ve imalat sanayi sektörlerinde faaliyette bulunduğu görüldü. İmalat sanayisinde faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirketlerde kimyasal madde ve ürünleri imalatı birinci sırada yer alırken, bunu tekstil ürünleri imalatı ve gıda ürünleri, içecek ile tütün ürünleri imalatı izledi. 

En fazla uluslararası sermayeli şirketin 28 bin 415 ile İstanbul'da bulunduğu belirlendi. İstanbul'u 4 bin 709 şirketle Antalya, 2 bin 690 şirketle Ankara ve 2 bin 239 şirketle İzmir takip etti.