Türkiye'ye kitap gönderme kararı!

Türkiye'ye kitap gönderme kararı!

Merkezi Washington D.C.’de bulunan ve Smithsonian Enstitüsü Türkiye'ye kitap gönderimi için harekete geçti.

Merkezi Washington D.C.’de bulunan ve Smithsonian Enstitüsü (www.si.edu) bünyesinde faaliyet gösteren Smithsonian Enterprises, Smithsonian Kitaplarını Türkiye pazarına sunmak üzere Virginia/Mclean’de kayıtlı yönetim danışmanlık firması Ko-Tech LLC (www.kotech-llc.com) ile İstanbul’da kayıtlı Universal Dil Hizmetleri ve Yayıncılık (www.universaldil.com) şirketi ile birlikte çalışmaya karar verdi.

Bu ortaklık çerçevesinde Smithsonian’a ait özel bazı eserler, Türkiye’de hem basılı olarak, hem de dijital formatta yayımlanmak üzere Türkçe’ye çevrilecek. Smithsonian Enterprises Kıdemli Başkan Yardımcısı Alan Chu, konuyla ilgili olarak “Zengin kitap koleksiyonumuzu Türkiye’deki kitapseverlerle buluşturmak üzere Ko-Tech ve Universal ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Tarih, bilim, teknoloji, uzay, havacılık, askerlik ve sanatla ilgili koleksiyonumuzun Türkiye’de çocuklar, öğrenciler, yetişkinler ve genel okur kitlesi tarafından beğeniyle karşılanacağını umuyorum,” dedi.

Ko-Tech Yönetici Ortağı Koray Kotan ise, “150 yıldan daha uzun bir geçmişe sahip olan Smithsonian Enstitüsü, “bilgiyi artırma ve yayma” misyonu ile faaliyet gösteriyor. Bu güçlü gelenek, Türkçe basılacak eserler sayesinde Türkiye’de de devam edecek. Ko-Tech ve Universal, Türkiye’de bu misyonun bir parçası olmanın heyecanını ve ayrıcalığını yaşamaktadır,” dedi. Universal Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kaya “Smithsonian’ın bilim, teknoloji, uzay, havacılık, sanat, kültür ve tarih konularındaki çok değerli kitaplarını Türk okuyucuları için yayınlayacak olmaktan, Türkçeye kazandırmaktan mutlu ve guruluyuz. Smitsonian’ın markasının ve hizmetlerinin ABD halkları için ne kadar değerli olduğunu, çağdaş yaşam ve toplumsal gelişim için ivme ve katkı sağladığını biliyoruz. Bu birikimlerden ve hizmetlerden Türk vatandaşlarının ve dünya halklarının da yararlanması çok anlamlıdır. Kitap yayınlarıyla başlayacak olan bu işbirliğini diğer yayın ve hizmetlerde de geliştirmek arzundayız” diyerek memnuniyetini ifade etmiştir.

Smithsonian Hakkında: Smithsonian Enstitüsü, “bilginin artırılması ve yayılması” misyonu ile Washington’da bir kurum inşa edilmesi amacıyla İngiliz bilimadamı James Smithson (1765-1829) tarafından yapılan yüklü bir bağış sayesinde 1846 yılında kurulmuştur. Bünyesinde 19 müze, sanat Sayfa 1 ~ 2 galerileri ve Ulusal Zooloji Parkı bulunan Smithsonian, dünyanın en büyük müzesi ve araştırma kompleksidir. Smithsonian’ın koleksiyonu, ABD’nin tarihine ve mirasına ilişkin belgeler barındırmakta ve dünyanın doğal ve kültürel çeşitliliğini temsil etmektedir. Smithsonian’da yaklaşık 138 milyon obje, sanat eseri ve örnekleri bulunmaktadır. Müzeler ve Ulusal Zooloji Parkı, 2014 yılında 28 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Smithsonian’ın web sayfaları ise bugüne kadar 140 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Smithsonian’ın seçkin kitap listesi resim, fotoğraf, referans ve birçok değerli eserleri içermektedir. Daha fazla bilgi için: www.si.edu, www.smithsonian.com ve www.smithsonianbooks.com. Ko-Tech, butik bir danışmanlık hizmetleri firması olarak şirket yönetimlerine stratejik karar alma, operasyon, tedarik zinciri lojistiği, teknoloji ve organizasyon konularında yardımcı olmaktadır.

Müşterilerine, en kritik çalışmalarında başarı elde edebilmelerini sağlamak amacıyla

taktik uygulama desteği sağlamaktadır. Ko-Tech’in danışmanlık hizmeti verdiği firmaların faaliyet gösterdiği sektörler arasında Enerji, Sağlık, Medya, Yayıncılık ve Tüketici ürünleri sektörleri bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için: www.kotech-llc.com. Universal Dil Hizmetleri ve Yayıncılık A.Ş., yayıncılık ve dil hizmetleri alanında başarılı bir geçmişe sahip olan ve 40 yıllık deneyimi ile yüksek kaliteli hizmetler veren ve yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan bir şirkettir, kendi yazımı ve yapımı olan gelişmiş bir otomasyon programıyla ve uluslar arası kalite anlayışı ve disipliniyle yönetilen bir şirkettir. Universal, Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın teknik okulların ders kitaplarının çevirisini, lokalizasyonunuve basım hizmetlerini gerçekleştiren ilk özel kuruluştur. Universal, reel sektörün teknoloji ve yeniliklerle ilgili binlerce yayının ve kitabın da çevirileri, hazırlığını ve basımını gerçekleştirmektedir.

Universal, bunlara ek olarak, ortakları ile işbirliği içinde çeşitli alanlarda farklı konuda

bilimsel kaynak kitapları ile akademik kitaplar ve sözlükler yayımladı, yayımlamaya devam ediyor. Çeşitli konularda dergi yapımı ve yayıncılığı yapmıştır.