Türkiye'yi şikayet etti!

Türkiye'yi şikayet etti!

Türkiye'yi dünyaya şikayet etmeyi alışkanlık haline getiren Elif Şafak, bu kez Guardian gazetesinde "Türkiye mutsuz" konulu yazı kaleme aldı

Türkiye'yi basın özgürlüğü yok diye dünyaya şikayet eden yazar Elif Şafak, bu kez "Türkiye depresyonda, toplumda keskin ayrılıklar var" diyerek şikayete başladı.

Şafak, Guardian gazetesine Türkiye'deki siyasi ve toplumsal duruma ilişkin bir makale yazdı. Gazetenin G2 ekinde yer alan makalenin başlığı "Daha mutsuz bir millete dönüştük."

KESKİN AYRILIKLAR OLUŞMAYA BAŞLADI

Şafak, "Türkiye'de giderek daha keskin ayrılıklar olmaya başladığını" belirtiyor ve "Türkiye toplu olarak depresyonda. Mutsuz bir millet olduk. Kısa bir süre önce Türkiye'nin AB'ye girebilmesi, çoğulcu bir anayasa oluşturması, liberal demokrasiye olan bağlılığını güçlendirmesi neredeyse mümkün görünüyordu" diyor.

ERDOĞAN VE ERDOĞAN KARŞITLARI

Türkiye'de en büyük ayrılığın 'Erdoğan yanlıları ve Erdoğan karşıtları' arasında olduğunu yazan Elif Şafak ülke içi ve Suriye savaşıyla beraber bölgedeki gelişmeleri ele aldığı makalesini şu sözlerle noktalıyor:

"Türkiye'de iktidardaki politikacılar uzunca bir zaman 'demokrasiyi', 'çoğulculukla' karıştırdı. Sandık önemli olsa da, demokrasi yalnızca siyasi partilerin almayı başardığı oy sayıyla ilgili değildir. Demokrasi aynı zamanda hukukun üstünlüğü, güçler ayrılığı, kadın hakları, azınlık hakları, kültürel ve siyasi çeşitlilik, medya özgürlüğü, ifade özgürlüğü, sindirilmeden konuşma ve yazma hakkıdır. Bu evrensel temel kural doğrultusunda, Türkiye Suriye veya Orta Doğu'ya karışmak yerine, derhal kendine bakmalıdır."