TYB İstanbul Şubesinde  ‘Cemil Meriç Günleri’

TYB İstanbul Şubesinde ‘Cemil Meriç Günleri’

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı ‘Cemil Meriç Günleri’ dolayısıyla basına yaptığı açıklamada teröre destek bildirisi yayınlayan akademisyenlere sert tepki göstererek Üstad Cemil Meriç’in sözüyle ‘Aydınlar aydınlatmazsa soytarılar aydınlatır’

TYB İstanbul Şubesince, İstanbul İl  Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beşiktaş İlçe  Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen "Cemil Meriç Günleri" programının ikinci gününde  ilçedeki değişik okullarda düzenlenen panellerde Cemil Meriç'in kitapları ve hayatından kesitler sunuldu.

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı  ‘Cemil Meriç Günleri’ dolayısıyla basına yaptığı açıklamada teröre destek bildirisi yayınlayan akademisyenlere sert tepki göstererek Üstad Cemil Meriç’in sözüyle  ‘Aydınlar  aydınlatmazsa soytarılar aydınlatır’ dedi.

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, Cemil Meriç'in düşüncelerinin her zaman güncelliğini koruduğunu söyleyerek şöyle konuştu: "Cemil Meriç'in fikirlerinin bugün de hakikati gösterdiğini bir kez daha görmüş oluyoruz. Özellikle bir kısım akademisyenin son günlerde terör lehine yapmış olduğu açıklamalar, Cemil Meriç'in şu sözünün hakikatini bize özellikle açıklıyor: ''Aydınların aydınlatamadığı toplumları, soytarılar aydınlatır.' Yine bu akademisyenlerin Türkiye'yi yabancı ülkelere şikayet etmesini anlatırcasına, 'Vatanlarını yaşanmaz bulanlar vatanlarını yaşanmaz kılanlardır' sözünü de Cemil Meriç onlarca yıl önce söylemiş." Anma etkinliğinde açıklama yapan Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Cemil Meriç'in, Türk düşünce tarihinin en önemli mütefekkirlerinden olduğunu belirterek, "Genç nesle Cemil Meriç'i, onun hayatını, fikirlerini, değerlerini, eserlerini tanıtmak istiyoruz. Bu amaçla düşünce dünyamıza, medeniyet tarihimize damga vurmak istiyorsak, Cemil Meriç'in duygu ve düşünce derinliğini mutlaka yakalamamız ve ona ulaşmamız gerekiyor. Ben tüm öğrencilerimizin, Meriç'in kabrini ziyaret etmelerini, kitaplarını okumalarını istiyorum" dedi.

Kabataş Erkek Lisesi'nde düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Cemil Meriç'in 20. yüzyılın düşünce tarihindeki önemli fikir adamlarından birisi olduğunu belirterek, "Hayatını, tüm irfanına adayan bir fikir işçisidir ve hayatı okumakla, düşünmekle, yazmakla geçmiştir. Hayatı kitaplarda yaşamış, kitaplarla yaşamış ve kitaptaki hayatı yaşamış bir şahsiyettir" dedi.

Programın moderatörü  Bünyamin Yılmaz, Cemil Meriç'e ulaşmanın en kolay yolunun kitapları olduğunu belirterek, onunla zaman geçirmiş, çalışmalara katılmış, dizi dibinde yer almış kıymetli üstadların hatıralarının değerli olduğunu hatırlattı.

Cemil Meriç'in yanından uzun yıllar ayrılmayan Memduh Cumhur'un da Üstadın yanında bulunmuş değerli bir isim olduğuna işaret eden,onların hatıralarının önemine dikkat çeken Yılmaz, "Gelecek kuşaklara göklerdeki yıldızların ışıltısını taşıyan bu değerleri daha çok dinlemeye ihtiyacımız var. Onlar bize, satırlarında yürüdüğümüz söz ustalarının yaşadıkları hayatlardan önemli bilgiler de ulaştırıyor" şeklinde konuştu.

 Meriç'in talebelerinden, ses sanatkarı ve şair Memduh Cumhur,konuşmasında  'kamus bir milletin hafızasıdır' sözüne vurgu yaparak, "Sözlükler bizim bin yıllık hafızamızdır ve hocamız da hayatını sözlük üzerine kurmuş bir insandı. 1931-1932'lerden sonra furya gibi esen aşırı Türkçeleştirmeye, uyduruk kelimelere karşıydı. Hatta bir örnek verirdi, " Nazım Hikmet bir komünist ama şiirlerinde bir tane uyduruk söz bulamazsınız" derdi. Nazım Hikmet'in hiçbir şiirinde Türk Dil Kurumu'nun uydurduğu bir tek söz yoktur. Çünkü o bir Osmanlı şairidir" tespitinde bulundu.

Cemil Meriç'in büyük bir kitap okuma iştiyakına sahip olduğuna ve genç yaşta gözlerini kaybettiğine de değinen Cumhur, "Gözlerini kaybettikten sonra bir kaç defa intihar etmeyi düşünmüş. Rahmetli eşi onu caydırmış. 'Bu işi yapma, intihar edince eline ne geçecek. Allah senden iki gözünü aldı ama yüzlerce talebe ihsan etti. Her gelen bir kitap okuyor ve bu yüzlerce göz demektir' demiş. İşte o gözlerden biri de ben oldum" dedi.

Babası  Cemil Meriç'in dikkatine ve çalışma azmine dikkati çeken Prof. Dr. Ümit Meriç ise mesleklerin yanında bir kimlik inşa edilmesi gerektiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kimlik inşasında Cemil Meriç size yardım olacaktır. Size kim olduğunuzu, nasıl bir tarih zincirinin devamı olduğunuzun şuurunu yanıtlayacaktır. Bu konuda maalesef bir şansızlık yaşıyoruz, Türkiye Cumhuriyeti  olarak. Bizim geçmişimizle irtibatımız dil değişikleri ile kopmuş durumda."

Medeniyetimizin ana payandalarını bilmekten mahrum olduğumuza da vurgu yapan  Prof. Meriç, "İbn-i Haldun'un kullandığı Umran kavramını bir başlık olarak kullanan  Cemil Meriç eserinde, 'Umrandan Uygarlığa' der. Yani dil kurumunun uydurmuş olduğu bir kelimedir uygarlık kelimesi. Böyle bir kelime bizim tarihimizde yok. Onun için Cemil Meriç diyor ki, 'Umran'dan Uygarlığa' yani İslam Medeniyetinden uydurma bir medeniyet parçasına" diye konuştu.

Ümit Meriç, babasının son kitabının adının 'Kültürden İrfana' olduğunu belirterek, Cemil Meriç'in vermek istediği mesajı şöyle aktardı: "Kültür  Avrupa'nın, batının tekelinde. İrfan da İslam'ın tekelinde. Dünya kültüründen asla vazgeçemeyiz. Ama esas olan kendi irfanımızı keşfetmek. Kişi kendini bilmeden irfan bulamaz. Bunu çocuklarımız için de, toplumumuzun bütünlüğü için de söyleyebiliriz. Kültürden vazgeçmeden irfan sahibi de olamayız."

İsov Dinçkök Anadolu Teknik Lisesi’nde Dr.Şeref Akbaba’nın yöneticilik yaptığı panele Prof.Dr.Ergun Yıldırım konuşmacı olarak katıldı.Yıldırım, panelde yaptığı konuşmada Cemil Meriç’in bir aydın olarak duruşunun önemli olduğunu, bu noktadan baktığımızda örnek bir aydın olarak bugüne kalıcı mesajlar  bıraktığını kaydederek Cemil Meriç’in ‘batıda aydın sınıfın bekçisi, bizde kapıkulu.Aydın, milletin bekçisi olabilir bizde de.’ Dediğini aktardı.

Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi’nde düzenlenen 3 oturumda Cengizhan Orakçı’nın yönetiminde Doç.Dr.Bahtiyar Aslan  gençlere Cemil Meriç’i anlattı.Aslan, Cemil Meriç’in ‘Kültürden İrfana’ uzanan bir yolculuğu anlatan eserlerinin önemine dikkat çekerek,Cemil Meriç’i anlamanın en iyi yolunun kitaplarını okumaktan geçtiğini söyledi.Gençlerin ilim ve irfan yolumuzu aydınlatan Meriç gibi üstadları okuyarak, kendilerini,davalarını,medeniyetlerini daha yakından tanıyabileceklerini ifade eden Bahtiyar Aslan, gençlere ısrarla okumalarını, çok okumalarını söyledi.

Yeni Levent Anadolu Lisesi’nde Muzaffer Doğan’ın yöneticilik yaptığı panele Haluk İmamoğlu konuşmacı olarak katıldı.Cemil Meriç’in Necip Fazıl,Nurettin Topçu, Fethi Gemuhluoğlu  gibi genç nesillerin yetişmesi için çaba sarfeden önemli bir düşünür,önemli bir aydın, önemli bir yazar olduğunu kaydeden Haluk İmamoğlu,kendilerini de Cemil Meriç’in yanında bulundukları için şanslı saydıklarını söyledi.Meriç’in genç yaşta gözlerini kaybettiği halde çalışma,okuma ve yazma azminden bir şey kaybetmeyen iradesiyle çok güçlü eserler ortaya koyduğunu ifade eden İmamoğlu, O’nun bu haliyle de  genç nesle örnek  olarak okumayı sevdirdiğini belirtti.