Üç ilçede 81 bin öğrenci karne alamayacak

Üç ilçede 81 bin öğrenci karne alamayacak

Diyarbakır ve Şırnak'ta üç ilçedeki 81 bini aşkın öğrenci, terör örgütü PKK saldırıları ve operasyonlar sebebiyle yarın karne alamayacak.

Diyarbakır ve Şırnak'a bağlı 3 ilçedeki 81 bini aşkın öğrenci, terör örgütü PKK saldırıları nedeniyle yarın karne sevinci yaşayamayacak.

PKK mensuplarının kazdığı hendekler, kurduğu barikatlar ve tuzakladığı patlayıcıların imha edilmesi amacıyla Diyarbakır'ın Sur ve Şırnak'ın Cizre ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan operasyonlar sürüyor.

Mardin'in Nusaybin ve Dargeçit ilçelerinde tamamen, Şırnak'ın Silopi ilçesinde de kısmen sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Sur ve Cizre ilçesinde ise PKK’lılara yönelik yürütülen operasyonlar nedeniyle sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

Sur, Cizre ve Silopi ilçelerindeki 179 okulda okuyan 81 binden fazla öğrenci, elleri kalem tutması gerekirken arkadaşlarından ve öğretmenlerinden uzak kaldı.

Silopi ilçe merkezi ve köylerindeki 68 okulda 39 bin, Cizre merkez ve köylerindeki 104 okulda 41 bin 127, Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki 7 okulda da bini aşkın öğrenci okula gidemedikleri için karne alamayacak.

TELAFİ EĞİTİMİ VERİLECEK

Öte yandan Mardin, Şırnak ve Diyarbakır'daki öğrencilerin eksikliklerinin giderilmesi için "telafi eğitimi" verilecek.

Okullarda 8. ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik telafi eğitimleri verilecek, yarıyıl tatilini de içine alacak şekilde üst öğrenime hazırlık, destekleme ve yetiştirme kursları açılacak.

Telafi eğitimleri 25 Ocak'ta başlayacak. Öğrencilere, telafi eğitimlerinin ardından karne verilecek.

Dünya Bülteni