Uyku sorunu yaşayanlar dikkat

Uyku sorunu yaşayanlar dikkat

Rahat bir uyku geçirmek için uyumadan önce tüketilen yiyecek ve içeceklere dikkat edilmesi gerekiyor.

Metabolizmanın çalışması gibi, uykunun da alınan gıdaların niteliğiyle yakından bağlantılı olduğunu vurgulayan Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, kan basıncını ve nabzı düşüren bazı gıdaların metabolizmayı yavaşlatarak uykuya yardımcı olduğunu, bazılarının ise metabolizma ve beyin aktivitesini artırarak uykuyu zorlaştırdığını söyledi.

Diyetisyen Küçük'e göre bazı çalışmalar, beyinde serotonin sentezini uyaran triptofan isimli bir aminoasit ve melatonin düzeyleri uykunun kaliteli, dinlendirici, rahat olmasına yol açıyor.

Doğada melatonin içeren besin sayısı az iken triptofanın birçok hayvansal ve bitkisel besinde bulunduğunu dile getiren Diyetisyen Küçük, süt, ceviz, muz, ahududu ve yulafın düzenli olarak gün içerisinde ve yatmaya yakın yemenin, beyinde seratonin düzeyini arttırarak melatonin içerdikleri için rahatlamaya yardımcı olabileceğini söyledi. Küçük, kaliteli uykuya yardımcı olabilecek gıdaları şöyle anlattı: 

UYKUYA GEÇMEYİ KOLAYLAŞTIRAN GIDALAR

"Süt özellikle kaliteli protein içeriği ve triptofan aminoasidinden zengin olması nedeniyle uyumaya yardımcı olmaktadır. Uyumadan önce ılık içilen sütün triptofan içeriği daha yüksek olacağından sizi hızla uykuya dalma pozisyonuna geçirebilecektir. Doğal melatonin kaynağı olan ceviz yine uyku için size yardımcı olabilir. Akşam yemeğinden sonra 1 çay bardağı kadar yemek yeterlidir. Muz serotonin ve melatonin hormonlarının salınımlarını artırmasının yanı sıra içerdiği magnezyum ve potasyum ile kasların gevşeyip, rahatlamasını sağlar. Çok nadir bir dönemde tazesini yakalayabildiğimiz ahududuyu taze veya dondurulmuş olarak tüketebilirsiniz. Akşam yatmadan önce 1 kase ahududu sizi yatıştıracak ve uykuya hazırlayacaktır. Kaliteli bir uyku için önemli olan kalsiyum ve magnezyum mineralini içeren yulaf, aynı zamanda içerdiği melatonin hormonu sayesinde kaliteli bir uyku ile vücudun yenilenmesini sağlar."