Van Bahçesaray'da deprem

Van Bahçesaray'da deprem

Van'ın Bahçesaray ilçesinde 4,5 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı verilerine göre, saat 09.53'te merkez üssü Bahçesaray ilçesi olan 4,5 büyüklüğünde 7 kilometre derinliğinde yer sarsıntısı kaydedildi.

AFAD, Van'ın Bahçesaray ilçesinde meydana gelen depreme ilişkin herhangi bir olumsuz ihbarın ulaşmadığı bildirildi.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Deprem Veri Merkezi'nden alınan bilgiye göre, Van'ın Bahçesaray ilçesinde saat 09.53'te 4,5 büyüklüğünde bir deprem kaydedildiği belirtildi.

Depremin gerçekleştiği noktaya en yakın yerleşim yerinin, Bahçesaray'ın Yaylakonak köyü olduğu ifade edilen açıklamada, "İldeki ilgili birimlerle yapılan görüşmelerde olumsuz bir ihbar ulaşmadığı bilgisi alındı" ifadesi kullanıldı.

Depremler sonrası yapılması ya da yapılmaması gerekenler hakkında uyarıların da yer aldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Deprem sonrası hasar gören yapılara kesinlikle girilmemelidir. Binanız hasar gördüyse, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek hamilelere, çocuklara, yaşlılara ve engellilere destek olunmalıdır."