Vekillerden Cumhurbaşkanı'na hakaret eden Kılıçdaroğlu'na suç duyurusu

Vekillerden Cumhurbaşkanı'na hakaret eden Kılıçdaroğlu'na suç duyurusu

AK Parti genel başkan yardımcıları ve bazı milletvekilleri, CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu hakkında Cumhurbaşkanına hareketten suç duyurusunda bulundu.

AK Parti genel başkan yardımcıları ve bazı milletvekilleri, CHP'nin 35. Olağan Kurultayı'ndaki ifadeleri nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına "Cumhurbaşkanına hakaret"ten suç duyurusunda bulundu.

AK Parti Genel Başkan yardımcıları Abdulhamit Gül, Mustafa Ataş ile milletvekilleri Zeyid Aslan, Hilmi Bilgin, Murat Alparslan, Ali İhsan Yavuz ve Oktay Çanak, Kılıçdaroğlu hakkındaki suç duyurusu dilekçesini vermek üzere Ankara Adliyesi'ne geldi.

Başsavcılığa verilen dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun, 16 Ocak 2016'da partisinin 35. Olağan Kurultayı'nda yaptığı konuşmada Erdoğan'a hakarette bulunduğu savunuldu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gül, adliye önünde yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun, yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı, AK Parti Kurucu Genel Başkanı ve AK Parti hareketinin siyasi lideri Recep Tayyip Erdoğan’a, asla kabul edilemeyecek hakaretlerde bulunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 10 Ağustos 2014'teki cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 52 oy aldığını hatırlatan Gül, şunları söyledi:

"Bu ülkede siyasi nezaketten yoksun, siyasi ahlaktan yoksun bir profil olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız için kullandığı 'diktatör bozuntusu' lafını kendisine iade ediyoruz ve kınıyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de cumhurbaşkanına yapılan hakaretler suç teşkil etmektedir. Bu ülkede 27 milyon seçmenin oyuyla seçilmiş cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı kullanmış olduğu yakışıksız, edebe ve hukuka aykırı bu ifadelerin karşılığında suç duyurusunda bulunduk."

"Diktatör bozuntusu görmek istiyorsa kendi tarihine dönüp baksın" 

"Eğer Kılıçdaroğlu, diktatör bozuntusu görmek istiyorsa kendi tarihine dönüp baksın, eğer bu anlamda siyasal diktatör bozuntusu görmek istiyorsa dönüp aynaya baksın. Orada diktatör bozuntusunun kim olduğunu görmüş olur" ifadesini kullanan Gül, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 6 yıllık genel başkanlığı döneminde 7 kez seçim kaybeden Kılıçdaroğlu, bu seçim mağlubiyetlerinden dolayı Cumhurbaşkanımıza olan kinini kurultayda yapmış olduğu konuşmalarla ifade etmiştir. Siyasi ahlaktan yoksun bu üslubu reddediyoruz. Kurultaydan sonra gerek bugün gerekse geçen haftaki parti grup toplantısında da Sayın Cumhurbaşkanımıza hakaretlerini sürdürmüştür. Aslında bunlar, sadece Sayın Cumhurbaşkanımıza değil onu oraya seçen demokrasiye, ona oy veren seçmene, millete ve millet iradesine bir hakarettir."

Milletvekili kimlikleriyle şikayetçi olduklarını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş ise Kılıçdaroğlu'nun kurultay ve Meclis grup toplantılarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "haddini aşarak" hakaret ettiği kaydetti. 

Türkiye genelinde parti teşkilatlarının suç duyurusu yapmadan önce kendilerinden bilgi aldığını belirten Ataş, "Milletvekillerimiz ve teşkilatlarımızın şikayetleri devam edecek diye düşünüyorum. Hukuki yollardan, haddini bilmeyenlerin haddini bildirmek gerekiyor. Hukuk önünde de bunların hesabının verilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.